Železný prach a železné piliny.

Ako môžete využiť železné piliny alebo železný prach? Ako s nimi pracovať, na čo si dať pozor? Urobte si doma, v škole alebo v záujmovom krúžku s deťmi malý pokus a zistite, ako sa dá jednoducho zobraziť magnetické pole a siločiary magnetu.

Na čo sa dajú využiť železné piliny alebo železný prach?

Pomocou železného prachu alebo pilín ľahko zviditeľníte magnetické pole magnetu, vrátane jeho siločiar. Magnetické pole je priestor okolo magnetu, v ktorom pôsobí magnetická sila.

Železný prach a železné piliny.

Na čo sa železný prach používa? Najčastejšie ho využívajú magnetickí nadšenci na pokusy s magnetmi, a to práve na sledovanie magnetického poľa a siločiar. Ak učíte fyziku na základnej škole, pripravte deťom magnetické pokusy.

Železný prach dostanete v uzatvárateľnom plastovom vrecku. Máte na výber z niekoľkých gramáží: 100 g, 250 g, 500 g, 1 kg.

Ako s železnými pilinami pracovať? Urobte si pokus

Na magnetický pokus potrebujete:

Železný prach a železné piliny s magnetmi.

Ako postupovať?

1) Tyčový magnet položte na stôl a umiestnite naň sklo alebo výkres.

2) Železný prach nasypte na výkres v mieste, kde je pod ním magnet.

S magnetom trocha pohýbte, aby sa piliny spojili. Piliny vám veľmi rýchlo ukážu veľkosť a smer siločiar.Železný prach a železné piliny s magnetmi.

Siločiary tyčového magnetu znázornené pomocou železných pilín na výkrese.

Tip: Skúste magnetom pohybovať, uvidíte, ako sa hýbu aj piliny.

Keď s pokusom skončíte, magnet opatrne od výkresu, skla odtiahnite a použité piliny potom nasypte späť do uzatvárateľného vrecka alebo krabičky od filmu.

Inšpirujte sa vo videu:

Na čo si dať pozor pri pokusoch so železným prachom?

Dávajte pozor, aby sa prach neprichytil priamo na magnety. Potom ho už nie je možné od silného magnetu oddeliť. Magnety k železnému prachu a pilinám vždy približujte cez izolačný materiál – tvrdý výkres, sklo, kus kartónu.

Pozor na oči!

Až sa budete železných pilín dotýkať, nedotýkajte sa očí. Dajte si pozor, aby ste nevdýchli prach a vyhnite sa prievanu, nevetrajte. Po skončení experimentu
s pilinami si poriadne umyte ruky.

Železné piliny, železný prach, ani silné neodýmové magnety nepatria do rúk malých detí.

Akým ďalším spôsobom sa dajú magnetické siločiary zobraziť? Pozrite sa, čo dokáže Flux detektor.

Sledujte ďalšie magnetické zaujímavosti a pokusy na blogu Unimagnet.