Návod, ako vyrobiť magnetický šach.

Šach je jednou z najpopulárnejších hier sveta a hrajú ho milióny ľudí. Ako si vyrobiť magnetický šach, ktorý môžete pripevniť napríklad na stenu či strop? Čítajte návod, ako na to.

Šach, stolná hra pre dvoch hráčov, je jednou z najstarších stolných hier. Jej modernú verziu ľudia hrajú už od 15. storočia, keď sa v južnej Európe začal hrať podľa pôvodne perzskej šachovej hry šatrandž. Dnes je šach aj športovou disciplínou a niektorí hráči ho hrajú aj na internete. Hráte šach? Vyrobte si jeden špeciálny – magnetický.

Prečo sa vám môže magnetický šach hodiť?

  • Možno sa vám už stalo, že sa vám nepodarilo hru dokončiť počas jednej šachovej partie a figúrky sa vám do druhého dňa rozkotúľali. Na magnetickej šachovnici zostanú figúrky na mieste aj vonku vo vetre.

  • Keďže figúrky vďaka magnetu na podklade pevne držia, využijete ich aj pri dlhších cestách v aute. Staršie deti sa tak môžu skvele zabaviť.

  • Figúrky na magnetickej šachovnici držia aj vo zvislej polohe, takže ich môžete pripevniť napríklad k stene, dverám kôlne alebo dokonca na strop.

Čo potrebujete na výrobu magnetického šachu

  • Štvorcový plech na pečenie alebo kus pozinkovaného plechu.

  • 32 šachových figúrok. Každý hráč dostane kráľa, kráľovnú, 2 veže, 2 strelcov, 2 jazdcov a 8 pešiakov.

  • 32 kotúčových magnetov KT-06-03-N alebo KT-10-02-N. Závisí to od toho, aký spôsob prilepenia magnetov si vyberiete, pozri nižšie.

  • Univerzálne lepidlo UHU Max Repair.

  • Bielu farbu na kov.

Návod na výrobu magnetickej šachovnice

1) Najprv si na plech načrtnite šachovnicu – štvorcovú plochu pravidelne rozdelenú na hracie pole v ôsmich radoch a ôsmich stĺpcoch, spolu 64 políčok.

Šachovnica.

2) Mriežku šachovnice obtiahnite bielou farbou. Šachovnicu tvorí 32 svetlých a 32 tmavých polí, ktoré sa pravidelne striedajú, takže každý druhý štvorec vyplňte bielou farbou a zvyšné štvorce nechajte bez náteru.

3) V spodnej časti každej figúrky vyfrézujte otvor na neodýmový magnet KT-06-03-N. Ak si na frézovanie netrúfate alebo nemáte potrebné náradie, stačí na spodok šachových figúrok prilepiť kotúčové magnety KT-10-02 a nasledujúci bod 4 preskočte.

4) Otvory vyplňte trochou lepidla UHU Max Repair a vtlačte magnety dovnútra. Prebytočné lepidlo utrite a nechajte schnúť aspoň 24 hodín.

5) Hotovo? Figúrky pricvaknite na kovovú šachovnicu a môžete začať hru.

Veľa šťastia pri hre a rýchly mat!

Objavte ďalšie magnetické návody na blogu Unimagnet.