Magnetické rybičky.

Inšpirujte sa nápadmi na magnetické hry na Silvestra, detskú párty či oslavu narodenín. Vyrobte si magnetické rybičky, autodráhu, labyrint alebo stavajte magnetické sochy. Pozrite si návody, ako na to. Užite si s rodinou, priateľmi a neodýmovými magnetmi spoločnú zábavu.

1) Magnetické rybičky.

„Lovte“ s deťmi „rybičky“. Vystrihnite z farebných hárkov tvar rybičky. Každú rybku vystrihnite 2×. Medzi hárky vložte kancelársku sponku a rybku zlepte. Potom si vyrobte rybársky prút. K paličke priviažte špagátom neodýmový magnetický krúžok.

Papierové rybičky vložte do veľkej misy či lavóra a magnetorybolov sa môže začať.

Pozrite sa na video s rybkami:

2) Magnetická dráha s autíčkom

Vezmite kus plastovej dosky a polepte ju farebnými lepiacimi páskami tak, aby tvorili cesty. Na doske môžete vytvoriť aj rôzne prekážky či mosty. Autíčkom bude neodýmový magnet. Autíčko sa rozhýbe vďaka druhému magnetu, ktorý jeho pilot bude posúvať po spodnej strane dosky.

Usporiadajte s deťmi preteky, kto autíčkom dôjde na druhú stranu dráhy do cieľa ako prvý.

Magnetické autíčko uvidíte aj vo videu:

3) Magnetický labyrint

Vyrobte deťom magnetické bludisko. Ako na to? Vezmite papierový tanier, presne doprostred taniera nakreslite zväzok mrkvy alebo hoci planétu. Závisí od vás, aký cieľový bod si vymyslíte. Potom namaľujte kružidlom od stredu taniera štyri kružnice, ktoré budú znázorňovať steny labyrintu. Každá kružnica by mala mať jeden vstupný otvor, takže pri obťahovaní fixkou vždy kúsok steny labyrintu vynechajte.

Teraz z papierového výkresu vystrihnite zajačika alebo raketu. Na ich spodnú stranu prilepte taviacou pištoľou malý neodýmový kotúč. Rovnaký magnet pripevnite aj na koniec drevenej tyčky. Kým magnety prilepíte, uistite sa, že sa vzájomne priťahujú. To je celé?

Posúvaním drevenej tyče s magnetom po spodnej strane papierového taniera sa zajačik alebo raketa pohybujú v bludisku. Kto sa ako prvý dostane do cieľa?

Pozrite sa na magnetické bludisko na blogu My Cakies.

4) Skladané tváre

Povystrihujte z novín, časopisov alebo svojich rodinných fotografií rôzne časti ľudských tvárí – oči, uši, nos, ústa. Najvyššie vašich vlastných, bude to väčšia zábava. Na zadnú stranu výstrižkov prilepte samolepiacu magnetickú fóliu, ktorú tiež ľahko nastriháte nožnicami.

Tvárové časti potom rozložte na plechu na pečenie a skladajte z nich rôzne tváre.

Pozrite sa na blog Stars Trainig, ako to môže vyzerať.

S touto magnetickou hrou sa s deťmi i priateľmi zabavíte na Silvestra alebo rodinnej oslave. Môžete napríklad zostaviť mini družstvá a súťažiť o najvydarenejšiu tvár.

5) Magnetické sochy

Budete potrebovať 5 – 10 kusov neodýmových magnetov v tvare kvádra KV-20-10-05-N, ďalej rôzne veľké matice, skrutky či iný kovový spojovací materiál a kovové viečka zo zaváracích pohárov od uhoriek.

Na spodnú stranu viečka pricvaknite 2 neodýmové kvádre a viečko položte magnetmi smerom nadol na stôl. Teraz môžete začať stavať. Vrstvite na seba matice, skrutky a prekladajte ich magnetmi. Stavajte tak dlho, kým magnety sochu udržia. Vyskúšajte pridávať kovové súčiastky aj po bokoch.

Inšpirujte sa sochami z magnetov a skrutiek na blogu Babble Dabble Do. Táto hra je vhodná pre deti staršie ako 5 rokov, dajte však pozor, aby magnety nezhltli.

Viete, ako vyrobiť s využitím silných neodýmových magnetov a tužkovej batérie magnetickú hračku – najjednoduchšie auto na svete? Zistite v článku s návodom.

S magnetmi zachádzajte opatrne

Na deti pri hraní s magnetmi dozerajte. Dávajte pozor, aby magnety nezhltli alebo si medzi nimi nepricvikli prsty. Malým deťom silné neodýmové magnety do rúk vôbec nepatria.

Užite si rodinnú oslavu, akciu s priateľmi alebo silvestrovský večierok. Veselú zábavu!

Čítajte ďalej blog Unimagnet a objavte ďalšie zaujímavosti zo sveta magnetov.