Využitie samárium-kobaltových permanentných magnetov.

SmCo je samárium-kobaltový permanentný magnet zo vzácnych surovín. Podobne ako neodýmové magnety patria aj samáriové magnety k veľmi silným magnetom. Pre svoju vysokú magnetickú silu a odolnosť voči vysokým teplotám sú vhodné hlavne v strojárstve, ale používajú sa aj v satelitoch obiehajúcich okolo Zeme. Zoznámte sa s ich výhodami, možno SmCo magnety budú fprínosom aj pre vás.

Čo znamená označenie SmCo?

Magnety vyvinuli Albert Gale a Dilip K. Das z Raytheon Corporation v roku 1970. Skratka SmCo znamená zloženie magnetu. Sm je mäkký, striebristo kovový prvok samárium a Co je modrastý, feromagnetický tvrdý kov kobalt. Ide preto o samárium-kobaltové, resp. samáriové magnety. Postup ich výroby je podobný ako pri neodýmových magnetoch – lisovaním v magnetickom poli a následným spekaním.

Existujú dva základné typy samárium-kobaltových magnetov. Podľa pomeru zastúpenia samária a kobaltu sa delia na:

a) SmCo5

b) Sm2Co17

Výhody a nevýhody SmCo magnetov

Prečo sú samárium-kobaltové magnety výnimočné? Oproti neodýmovým magnetom majú významné špecifikum: vysokú tepelnú odolnosť. Ich maximálna pracovná teplota je 250 – 350 °C. Ďalšími prednosťami sú odolnosť voči nepriaznivým podmienkam a hlavne korózii. Preto nie je potrebné ich povrchovo upravovať.

SmCo magnety sú odolné voči pôsobeniu vonkajšieho demagnetizačného poľa, preto sú vhodné aj pre elektromechanické aplikácie.

Ich nevýhodou je veľká krehkosť, malá odolnosť voči pnúcim silám a náchylnosť k štiepeniu.

Samárium-kobaltové magnety využijete pre:

  • elektromobily, rotory

  • motory áut, servomotory

  • mikrofóny a reproduktory

  • parné turbíny

  • spektrometre

  • urýchľovače častíc

  • satelity na obežnej dráhe

  • elektrické gitary a basgitary

  • slúchadlá

  • autodráhy

Pozor pri montáži magnetu!

Samáriové magnety sú extrémne silné a zároveň krehké. Preto s nimi zaobchádzajte veľmi opatrne, aby nedošlo k ich poškodeniu, alebo vášmu poraneniu. Sú zmagnetizované v jednom smere. Tento smer musíte pri montáži do zariadenia zachovať. Pred montážou sa s nami radšej poraďte.

AlNiCo magnety

SmCo magnety nie sú jediné magnety odolné proti vysokým teplotám. Existujú ešte AlNiCo magnety, ktoré odolajú až 450 °C. Sú z hliníka, niklu, kobaltu a železa. Sú vhodné napríklad na magnety v tvare podkovy, pretože sú menej krehké než SmCo magnety

Zaujíma vás, či môžete SmCo magnety odolné voči vysokým teplotám využiť aj vo vašej výrobe? Spýtajte sa nás. Poradíme, navrhneme riešenie presne pre vašu výrobu a použitie.

Čítajte ďalej magnetické tipy zo sveta magnetov na blogu Unimagnet.