Veľkonočné magnetické vajcia tvrdé ako betón.

Veľká noc sa blíži. Ako si spestriť veľkonočný stôl? Vyrobte si dekorácie do bytu v podobe vajíčok z kreatívneho betónu a silných neodýmových magnetov. Poslúžia zároveň ako držiaky sponiek, špendlíkov, skrutiek či menších mincí. Môžete nimi obdarovať aj kúpačov, ale radšej ich na nikoho nehádžte. Čítajte návod v článku.

Materiál potrebný pre 3 betónové veľkonočné vajcia

Veľkonočné magnetické vajcia z betónu.

  • 3 neodýmové kocky KS-10-N. Na 1 vajce budete potrebovať 1 magnet, objednajte si však o 8 viac, budú sa vám hodiť na ďalší veľkonočný tip.
  • Kreatívny betón. Umelecký betón môžete použiť aj na výrobu váz, misiek, svietnikov i ďalších dekorácií. Zoženiete ho na internete alebo v kreatívnych potrebách. Betónovú zmes využijete aj na tip v ďalšom článku.
  • 3 surové vajcia
  • rastlinný olej
  • čajová lyžička
  • jemný brúsny papier
  • lámací nôž
  • odmerka
  • téglik od jogurtu

Návod, ako vyrobiť veľkonočnú dekoráciu s magnetmi

1) Pomocou nožníc opatrne odrežte dno surových vajec a obsah vajíčok vylejte do misky. Otvor by mal mať priemer asi 1 cm, aby sa vám dovnútra zmestil ukazovák, keď budete škrupinu vymývať, a aby otvorom prešla neodýmová kocka.

2) Škrupiny starostlivo vymyte a osušte, ale dávajte pozor, sú krehké.

3) Vnútro škrupiny vymažte trochou rastlinného oleja, olej stačí naliať a zase vyliať. Vďaka oleju sa bude dať škrupina od betónu ľahšie odstrániť.

4) Pripravte si kreatívny betón podľa návodu, stačí ho zmiešať v určitom pomere s vodou. My sme miešali 1 diel vody na 7 – 8 dielov betónu.

Veľkonočné magnetické vajcia z betónu.

5) Škrupinu naplňte do 3/4 betónovou zmesou, opatrne dovnútra vtlačte jeden neodýmový magnet a doplňte betón až po okraj vajíčka.

Možno vám trocha betónovej zmesi vytečie von, s tým sa však počíta.

Veľkonočné magnetické vajcia z betónu.

Veľkonočné magnetické vajcia z betónu.

6) Naplnenými vajíčkami opatrne dvakrát poklopte o dosku stola, ktorú pre istotu zakryte utierkou, aby unikli vzduchové bubliny a magnet klesol ku dnu. Vajcia odložte do škatule na vajíčka, otvorom hore.

Veľkonočné vajíčko s magnetom.

7) Vajcia s betónom nechajte poriadne stuhnúť. Riaďte sa podľa návodu na prácu s kreatívnym betónom. Vajíčka budú dostatočne tvrdé za 1 – 2 dni. Nesnažte sa urýchliť čas tuhnutia tým, že vajíčka položíte na radiátor alebo na priame slnko, betón by mohol popraskať.

8) Nakoniec treba odstrániť škrupiny. Na to vám poslúži lámací nôž.

Veľkonočné vajíčko s magnetom.

9) Prípadné nerovnosti obrúste jemným brúsnym papierom. Betónové vajíčka ešte nechajte pre istotu jeden deň dosušiť.

Tip: Veľkonočné vajíčka z betónu môžete zafarbiť akrylovými farbami. K sivému betónovému odtieňa sa skvele hodí zlatá farba.

Veľkonočná dekorácia je hotová!

Na magnetické betónové vajíčka pricvaknite kancelárske spinky, špendlíky alebo aj menšie mince.

Veľkonočné vajcia z betónu s magnetom.

Veselú Veľkú noc!

Pozrite sa na ďalšie magnetické nápady na blogu Unimagnet.