Ako vyrobiť magnetický uholník.

Čo je magnetický uholník a prečo sa vám hodí do dielne? Uhlové magnety udržia kovový feromagnetický materiál, ktorý potrebujete spojiť, a vy tak budete mať voľné ruky. Využijete ho pri zváraní, natieraní alebo vŕtaní. Vyrobte si vlastný uholník s feritovými magnetmi, alebo kúpte už hotový. Vyskúšajte návod v článku.

Čo je magnetický uholník a na čo slúži

Uhlový magnet je zložený z dvoch kusov lakovaného silného oceľového plechu, medzi ktorými je umiestnený feritový magnet. Uprostred magnetického uholníka je otvor pre lepšiu manipuláciu.

Máte domácu dielňu? Ste zvárač alebo lakovník? Pomocou magnetických uholníkov, čiže zváracích magnetov, uchytíte a presne napolohujete kovový materiál, ktorý potrebujete spojiť. Budete mať pri práci voľné ruky. Uholník vám udrží materiál v uhloch 45°, 90° alebo 135°.

Vyrobte si uhlový magnet a uľahčite si prácu. Pozrite sa, ako na to.

Čo budete potrebovať na výrobu dvoch uholníkov

  • 2 kruhové feritové magnety. Nájdete ich hoci v starých rádiových reproduktoroch.
  • Pozinkovaný oceľový plech.
  • 6 skrutiek, podložiek a matíc, rozmery zodpovedajúce hrúbke plechu a magnetu.
  • Uhlovú flexi brúsku s kotúčom na rezanie kovov. Ak uhlovú brúsku v dielni nemáte, môžete si ju požičať v požičovni náradia.
  • Uholník na odmeranie pravého uhla, napríklad stolársky.
  • Zvinovací meter.
  • Fixky na označovanie.
  • Ochranné okuliare a rukavice.

Tip: Ak si vyrobíte uhlových magnetov viac, spojíte vďaka nim napríklad aj diely na celú oceľovú konštrukciu.

Tip: Magnetický uholník bez práce

Ak nemáte chuť alebo čas magnetický uholník vyrábať, kúpte si už hotový, napríklad magnetický uhol na 11 kg, alebo zvárací magnet na 23 kg, prípadne ešte silnejší magnetický uholník na 34 kg.

Existuje aj vypínateľný zvárací magnet na ľahšiu manipuláciu s materiálom.

Návod na výrobu magnetického uholníka

1) Na plechu si pomocou uholníka fixkou vyznačte štyri obdĺžniky – každý s rozmerom 11 x 15 cm. Dajte si záležať, je dôležité, aby boli v pravom uhle.

2) Do dvoch obdĺžnikov obkreslite vonkajšiu stranu kruhového magnetu, budete tak vedieť, koľko magnet zaberie miesta. Teraz okolo magnetu, s presahom asi 1 cm, vyznačte hrany finálneho uholníka v podobe šípky.

3) Obrys vyrežte flexkou.

4) Na vyrezané pláty pricvaknite magnet a vyznačte fixkou vnútorný obrys magnetu. Tam bude otvor pre lepšiu manipuláciu s uholníkom, a tiež vyznačte tri otvory na skrutku. Otvory vyvŕtajte.

5) Medzi dva pláty pricvaknite magnet a oceľové kusy navzájom spojte pomocou skrutiek, podložiek a matíc.

Postup výroby spresní video, ako magnetický uholník vyrobiť.

Ak nemáte skúsenosti s rezaním kovov, skúste na výrobu využiť hotové kovanie či konzoly, napríklad rohový spojovací uholník z hobby marketu.

Alebo si kúpte už hotový magnetický uholník. Pozrite sa, aké typy zváracích magnetov existujú.

Objavte ďalšie magnetické DIY návody na blogu Unimagnet.