Magnetický separátor na vysávač.

Možno to poznáte tiež. Na zem vám spadla skrutka, matica alebo špendlík a ani za nič sa vám ho nedarí nájsť. A keď naň potom zabudnete, pri ďalšom vysávaní počujete známy zvuk. „Hm, že by to bola moja stratená skrutka?“ Vysávač ju má v bruchu. Ale vo vysávači už malú skrutku nájdete len ťažko.

Vyrobte si malú pomôcku, pripevnite k trubici vysávača silné neodýmové magnety, ktoré budú fungovať ako malý, ale silný magnetický separátor kovov. Malé kovové kúsky zostanú pricvaknuté na magnetoch a nedostanú sa až dovnútra vysávača. Pozor, vysávač nie je určený na vysávanie kovových predmetov, inštalácia pomôcky je na vlastné nebezpečenstvo!

Čo na výrobu magnetického separátora na vysávač potrebujete

Magnetický separátor na vysávač.

  • 2 neodýmové magnety v tvare kocky s rozmermi 15 × 15 × 15 mm.

  • Silnú lepiacu pásku na pripevnenie magnetov k trubici. Dobre drží napríklad silná lepiaca páska Pattex Power Tape, prípadne silná obojstranná textilná lepiaca páska.

  • Vysávač.

Návod na výrobu magnetického separátora skrutiek na vysávač

Výroba je jednoduchá. Na hadicu vysávača pripevnite pomocou silnej lepiacej pásky neodýmové kocky. Na fotografiách vidíte iba jeden neodýmový magnet, ale na zosilnenie účinku odporúčame použiť dva. Jeden z magnetických pólov by mal smerovať kolmo smerom k prúdenia vzduchu, teda nahor alebo nadol. Zistite, ako jednoducho určiť magnetické póly magnetu.

Pred pripevnením neodýmového magnetu sa uistite, že sa k strane magnetu, ktorá sa dotýka trubice, kovovej súčiastky, skrutky priťahujú. Je ideálne, keď je trubica z plastu.

Teraz vyskúšajte vysať pár skrutiek a špendlíkov. Kovové súčiastky sa zachytili? Výborne, magnetický separátor funguje!

Magnetický separátor na vysávač.

Čítajte ďalej blog Unimagnet a získajte užitočné magnetické tipy.