Vyrobte magnetický držiak výpustnej hadice práčky.

Vari v každej domácnosti je dnes práčka. Ústi vaša odpadová hadica do vane? Hrozí potopa. Aj keď hadica nevykĺzne, asi viete, ako vaňa po praní vyzerá. Urobte manželke radosť, vyrobte si jednoduchý magnetický držiak výpustnej hadice práčky. A vaňa zostane čistá.

Čítajte návod na zlepšovák, ktorý nám poslal jeden z čitateľov magnetického blogu.

Na výrobu držiaka výpustnej hadice potrebujete:

  • drevenú latka s takým rozmerom, aby sa do nej dal vyvŕtať otvor na hadicu,

  • 2 plastové rúrky s dĺžkou asi 10 cm, priemerom cca 25 mm (prípadne také, aké máte doma v dielni či aké zoženiete),

  • 2 neodýmové kotúčové magnety – priemer si vyberte podľa vnútorného priemeru rúrok, napríklad KT-20-10-N.

Postup výroby je jednoduchý.

1) Ak máte klasickú výpustnú hadicu, ktorá sa vešia cez okraj vane, budete potrebovať ešte predlžovaciu hadicu. Vyberte takú, aby sa dala na odpadovú práčkovú hadicu nasadiť, pre istotu ju spevnite sťahovacou objímkou. Dávajte pozor, aby ste nepoškriabali vaňu.

2) Do drevenej latky vyvŕtajte otvor, aby ním odpadová hadica prešla a nevykĺzla.

3) Dovnútra, na konce plastových rúrok, vložte neodýmové kotúče. Aby v nich pevne držali, môžete ich pokvapkať univerzálnym lepidlom UHU MAX REPAIR.

4) Keďže budú plastové rúrky vo vlhkom prostredí, zalejte ich epoxidovou živicou, aby sa do nich nedostala voda a magnety zostali v suchu. Dajte pozor, nech vrstva živice na magnetoch nie je príliš hrubá, stačia 2 – 3 mm, inak by došlo k zníženiu magnetickej sily magnetov. Do druhej strany rúrok môžete najprv zasunúť zátku a potom ich tiež zaliať živicou. Živica bude slúžiť zároveň ako ochranná vrstva proti poškriabaniu vane.

5) Plastové rúrky s magnetmi priskrutkujte po bokoch latky, ako vidíte na fotografii.

6) Hotovo. Umiestnite latku do vane, aby odpadová hadica smerovala priamo do odtoku vane. Môžete zapnúť práčku a vyskúšať, či všetko funguje.

Odpadová voda z práčky teraz potečie priamo do odpadu a vaňa zostane čistá.

Zlepšovák vám však bude fungovať iba vtedy, ak máte doma klasickú smaltovanú vaňu. Ak máte doma akrylátovú vaňu, magnety sa k nej neprichytia.

V takom prípade zospodu vane prilepte dva kovové pásiky. Magnety, ak sú dostatočne silné, sa k nim cez akrylátovú vrstvu prichytia.

Tip na zlepšovák nám poslal Vladimír Bělohlávek, za čo ďakujeme a prajeme príjemné pranie s čistou vaňou.

Čítajte aj ďalšie tipy na využitie neodýmových magnetov v domácnosti či pri podnikaní na blogu Unimagnet.