Ako si vyrobiť magnetickú zarážku dverí.

Je dobré pravidelne vetrať. Občas sa však stane, že prievan zabuchne dvere na terasu či balkón. Vyrobte si poistku proti zabuchnutiu dverí s neodýmovými magnetmi. Silné magnety naopak udržia aj krídla výkyvných dverí, tzv. lietačiek, pekne pri sebe. Čítajte návod, ako si vyrobiť magnetickú zarážku dverí alebo spojku na lietačky.

A) Magnetická poistka proti zabuchnutiu dverí

Na čo sa hodí poistka proti zatvoreniu dverí?

  • Zabráni zabuchnutiu dverí v prievane.

  • Zamedzí privretiu elektrického kábla predlžovačky, napríklad pri grilovaní na elektrickom grile, vysávaní auta, práci na počítači na terase či balkóne alebo pri použití elektrického ručného náradia mimo dielne.

Ako si vyrobiť magnetickú poistku balkónových dverí

1) V stene pomocou príchytky ukotvite magnetickú úchytku KRP-20 s priemerom 20 mm. Výhodou kruhových magnetických úchytiek je otvor pre skrutku so zápustnou hlavou.

Magnetická úchytka.

2) K dverám priskrutkujte oceľový kotúč SB-23. Oceľové kotúče majú zápustnú hlavu pre skrutku. Oceľový kotúč nie je magnet, len kovová plocha, ku ktorej sa magnet pricvakne.

Ako ešte využiť magnetické úchytky?

Okrem dorazov dverí, okien alebo skríň upevníte v domácnosti pomocou magnetických úchytiek siete proti hmyzu, závesy, nainštalujete svietidlá. Pri podnikaní sa vám budú úchytky hodiť na upevnenie reklamných transparentov alebo na iné propagačné účely.

Pozrite sa na všetky typy magnetických úchytov.

B) Magnetická spojka pre výkyvné dvere – lietačky

Na čo sa hodia magnety pri výkyvných dverách?

  • Udržia krídla výkyvných dverí, tzv. lietačiek, pekne pri sebe aj v prievane, pritom nijako nebránia ich otvoreniu.

  • Hodia sa aj v prípade, keď sú pružné pánty lietačiek už „unavené“

Ako pomocou magnetov udržať krídla „lietačiek“ pri sebe

Pomocou frézovacieho vrtáka na drevo vyvŕtajte z boku v každom krídle dverí otvory pre magnety z neodýmu – tam, kde sa krídla dverí „stretávajú“. Dajte pozor, aby boli otvory priamo oproti sebe. Priemer vrtáka zvoľte podľa veľkosti magnetu. Otvory vyvŕtajte o milimeter hlbšie ako je hrúbka magnetov.

Neodýmový kotúčový magnet.

Potom pomocou univerzálneho lepidla UHU Max Repair vlepte neodýmové magnety do vyvŕtaných otvorov. Pozor, pred prilepením magnetov sa uistite, že sa magnety k sebe priťahujú – magnety musia byť protikladnými pólmi oproti sebe.

Sledujte ďalšie magnetické zaujímavosti na blogu Unimagnet.