Senzorová fólia Flux detektor.

Čo je senzorová fólia? Je to špeciálna fólia rôsolovitého charakteru, ktorá obsahuje malé čiastočky niklu. Možno ju poznáte aj pod názvom flux detektor. Na čo flux fólia slúži a ako funguje? Existuje viac typov? Zistite viac v článku s videom.

Čo je senzorová fólia a z čoho je vyrobená

Senzorová fólia, čiže flux detektor, je špeciálna fólia zložená z miniatúrnych čiastočiek niklu v rôsolovitej suspenzii. Fólia je veľmi tenká a má zelenkavú farbu.

Na čo flux fólie slúžia a ako fungujú?

V okolí magnetu sa nachádza magnetické pole, ktoré však nie je okom viditeľné. Ako magnetické pole zviditeľníte? Veľkosť a smer siločiar znázorníte pomocou železného prachu. Magnet položíte pod sklo alebo pod hárok papiera a potom na sklo či papier nasypete železný prach.

Smer magnetického poľa zviditeľníte aj pomocou špeciálnej flux senzorovej fólie. Pod fóliu umiestnite neodýmový magnet. Keď magnetické pole pôsobí kolmo na fóliu, flux detektor stmavne. Ak fólia zosvetlie, magnetické pole pôsobí rovnobežne s fóliou.

Senzorová fólia Flux detektor.

Senzorová fólia Flux detektor.

Senzorová fólia Flux detektor.

Senzorová fólia Flux detektor.

Flux detektor využijete na určenie orientácia magnetického poľa, pri výrobe pomôcok a zlepšovákov v dielni, počas výučby fyziky v školách či pri magnetických pokusoch doma.

Pozrite sa na video, v ktorom autor pohybuje magnetickými guľôčkami NeoCube cez senzorovú fóliu.

Existuje viacero typov flux fólie?

Na internete zoženiete senzorovú fólie v rôznych veľkostiach. Najbežnejší je štvorcový formát 75 × 75 mm, ale existujú aj ďalšie veľkosti – 150 × 150 mm a ešte väčšie 300 × 300 mm.

Zviditeľnite magnetické pole pomocou flux detektora!

Čítajte ďalej magnetické tipy zo sveta magnetov na blogu Unimagnet.