Vyrobte si dekorácie z magnetov.

Vyrobte si praktické a zároveň originálne magnetické dekorácie. Vyzdobte si svoj byt či obdarujte priateľov, ktorí budú mať radosť z vlastnoručne vyrobeného darčeka. V článku sa dozviete tipy na zhotovenie darčekov a originálnych magnetov na chladničku či nástenku, napríklad z korkových zátok, zátok od piva, kamienkov z pláže, konára stromu alebo štipcov na bielizeň. Vyzdobte si byt vlastnoručne vyrobenými magnetmi alebo prekvapte svojich priateľov originálnym darčekom. Inšpirujte sa tipmi nižšie.

1) Dekoračné vázičky z korkových zátok od vína

Ak radi pijete víno, nevyhadzujte korkové zátky a zhotovte si originálne mini vázičky na sukulenty. Nazbierajte 5 alebo viac zátok od vína. Zátky vydlabte ostrým nožom, dajte do nich hlinu a zasaďte časti sukulentných rastliniek.

Sukulenty v zátkach od vína.

Na zátky potom prilepte pomocou taviacej pištole kotúčový neodýmový magnet a pricvaknite napríklad na chladničku. Na záver rastlinky zalejte. Sukulenty sú odolné rastliny, ktoré nepotrebujú intenzívnu starostlivosť, takže vám vydržia dlho. Vázičky sú skvelou dekoráciou tam, kde chcete pridať dotyk zelene.

2) Pestrofarebné zátky od piva ako magnetka na chladničku

Magnetky, ktoré predávajú v papiernictvách, sú často obyčajné a nudné. Vytvorte si vlastné farebné magnetky zo zátok od piva. Ako na to? Zátku najprv odmastite odlakovačom na nechty. Potom pretrite 2 až 3 vrstvami bieleho laku na nechty a nechajte pár minút zaschnúť. Biela farba bude ako podklad.

Zátky od piva ako magnety na chladničku.

Vezmite farebný lak na nechty, napríklad červený, a na bielom pozadí urobte bodky. Tento krok opakujte aj s ďalšími farbami, napríklad žltou či modrou.

Pozor – medzi jednotlivými nátermi niekoľko minút počkajte, aby stihli zaschnúť. Keď budú všetky vrstvy zaschnuté, naneste vrstvu priesvitného laku na nechty pre extra lesk. Na vnútornú stranu zátky nakoniec pripevnite taviacou pištoľou feritový magnet.

3) Prírodné magnetky z voňavého dreva na nástenku

Chodíte radi na prechádzku do lesa? Vyrobte si magnetky z drevených plátkov dreva. Je to jednoduché. V lese nájdite konár brezy približne s priemerom 4 cm. Narežte ho na 5 mm plátky a obrúste jemným brúsnym papierom. Ak si na výrobu netrúfnete, požiadajte o pomoc stolára.

Okraje s kôrou premaľujte rôzne žiarivými akrylovými farbami. Ak chcete, na prednú stranu nakreslite geometrické tvary. Po zaschnutí farby drievka pretrite bezfarebným lakom pre lesk a dlhšiu životnosť. Feritové magnety vlepte na zadnú stranu a prírodná magnetka je na svete.

Existuje ďalší variant: Vystrihnite z čiernej lepiacej vinylovej fólie jednoduché tvary, napríklad zajaca, mačku, vážku alebo srdiečko a nalepte na drevené plátky. Tvary budú vyzerať ako siluety.

Môžete použiť aj iný druh dreva, napríklad smrekové. Vyberte si, ktorá kôra sa vám páči viac. Ale pamätajte, čím je kôra členitejšia, tým horšie sa bude dať natrieť. A čím je drevo tvrdšie, tým horšie sa bude rezať.

4) Maľované kamene z pláže ako dekoračná magnetka

Ak máte doma zbierku kamienkov z dovolenky pri mori, využite ich ako originálnu magnetku. V papiernictve si kúpte akrylové farby alebo farby na keramiku a sklo.

Maľované kamene ako magnetky na chladničku.

Zapojte fantáziu a kamienky farebne pomaľujte rôznymi vzormi – namaľujte čiary, vlnky, bodky, srdiečka, kvety, listy, stromy či vtipné ľudské tváre. Z motívov zvierat je obľúbená sova, tučniak, lienka alebo ryba. Na kamienok môžete napísať aj názov miesta nájdenia a dátum.

Pretože sú kamene ťažké, je nutné pripevniť na ich zadnú stranu neodýmový kotúčový magnet. A je to. Pricvaknite ich na chladničku, magnetickú tabuľu či ako dekoráciu na plechové kvetináče.

5) Štipce na bielizeň ako magnetický držiak na odkazy

Kúpte si drevené štipce na bielizeň a ručne si ich pomaľujte alebo polepte. Budete potrebovať akrylové farby a lepidlo na drevo. Štipce ozdobte nápismi, farebnými abstrakciami alebo ornamentmi. Nalepte na ne kúsok čipky, vrecoviny, novín či okopírovaného listu slovníka.

Maľované štipce ako originálne držiaky fotografií.

Ak máte kreatívnu povahu, vytvorte postavičky ľudí alebo roztomilých zvierat, ktoré vystrihnite z farebných papierov a nalepte na štipec.

Na celú zadnú stranu štipca prilepte magnetickú samolepiacu pásku, ktorú si podľa potreby nastriháte.

A ako sa dajú štipce využiť? Pripnite do nich prianie k narodeninám, pohľadnice
z dovolenky, fotografie alebo kresby vašich detí, dôležité pripomienky či krátky odkaz pre manžela s prianím krásneho dňa.

Použite ich na chladničku, nástenku v pracovni alebo na plechovú skrinku. Možnosti sú nekonečné.

Zaujala vás niektorá dekorácia? Tak neváhajte a pusťte sa do jej výroby! A do tvorby zapojte aj svoje deti.

Inšpirujte sa ďalšími nápadmi na využitie neodýmových magnetov na blogu Unimagnet.