Šperky z betónu v škatuľke s magnetom.

Betón. Materiál používaný v stavebníctve, ale pre svoje vlastnosti obľúbený aj u dizajnérov. Z betónu navrhujú nábytok, doplnky do bytu, ale aj šperky pre ženy a pánov. Spoznajte originálne betónové náušnice od Gravelli.

Betón v antike a dnes

Betón podobný tomu, ako ho poznáte dnes, ľudia prvýkrát použili už v starovekom Ríme. Ako spojovací materiál im slúžil piesočný sopečný popol z okolia Vezuvu alebo porýnskej trasy. Rimania betón využívali na výrobu prvkov monumentálnych antických stavieb. Z betónu postavili napríklad obrovskú monolitickú kupolu na rímskom Panteóne. Má priemer 43,3 m a váži 5000 ton. Stavba trvala 7 rokov.

„S betónom sa dajú robiť najväčšie kúzla,“ vyhlásili v dvadsiatych rokoch minulého storočia stavbári. V Čechách betón prvýkrát použili v roku 1912 v Prahe pri stavbe budovy Akadémie vied.

Dnes je betón univerzálnym stavebným materiálom. Pre jeho odolnosť, tepelno-izolačné vlastnosti a možnosti tvarového odlievania si ho obľúbili architekti
a v poslednom čase i dizajnéri.

Betón – šeď, alebo elegancia a jemnosť?

Väčšina ľudí si pod pojmom betón predstaví technické stavby alebo sídliská.

Čo je možné ešte z betónu vyrobiť? Okrem stavieb a prvkov modernej architektúry dizajnéri navrhujú a vyrábajú interiérový betónový nábytok, doplnky do bytu, ale aj elegantné šperky z betónu.

Gravelli – pre milovníkov čistého dizajnu

Kto sa skrýva za firmou Gravelli? Inžinier Jiří Peters, marketér Ladislav Eberl a dizajnér Tomáš Vacek.

V holešovickej dielni Gravelli vyrábajú betónové umývadlá, dizajnový nábytok, doplnky do interiéru a betónové náušnice pre dámy, prstene či manžetové gombíky pre pánov. Pre módnu návrhárku Mirku Horkú na prehliadku Prague fashion week dokonca vytvorili celú betónovú kolekciu oblečenia.

Umývadlo z betónu.

Ako značka funguje Gravelli necelé štyri roky. Páni za svoje nápady a tvorbu dostali mnoho ocenení. Za zmienku stojí hlavná cena v súťaži Česká inovace 2013 a Nápad roka 2013. Získali aj nomináciu na Czech Grand Design.

“Betón je v mnohých smeroch výnimočný materiál so silným charakterom. Presne takú predstavu mám aj o ľuďoch, ktorí sa ho neboja prijať,“ hovorí hlavný dizajnér Tomáš Vacek.

Náušnice – obľúbený doplnok každej ženy

Vkusnými náušnicami zdôrazníte outfit a svoju osobnosť. Prečo náušnice z betónu? Betón je decentne sivý, hodí sa k všetkému. Betónové náušnice sa budú páčiť ženám, ktoré majú rady čistý dizajn a prírodné materiály.

Ostré linky umocňujú tvrdosť použitého materiálu. Sú osobitým doplnkom pre každodenné nosenie. Náušnice môžete vyberať v svetlo sivej alebo antracitovej farbe. Šperky sú vyrobené z betónu a chirurgickej ocele, niektoré majú drevené prvky. Náušnice sú hypoalergénne, betónová časť je vodoodolná.

Betónové šperky od firmy Gravelli.

Šperky Gravelli dostanete zabalené v originálnej betónovej škatuľke so zatváraním pomocou silných neodýmových magnetov ako na úvodnom obrázku.

Ako sa vám páčia betónové šperky? Navrhujete alebo tvoríte bižutériu, drobné suveníry, luxusné darčeky? Využite pre magnetické zatváranie škatuliek alebo obalov silu magnetov. Napíšte nám. Navrhneme riešenie na uzatváranie obalov, túb, kaziet aj pre vás.