Povrchové úpravy neodýmových magnetov.

Ako a z akého dôvodu bývajú neodýmové magnety povrchovo upravené? Aké majú jednotlivé úpravy farbu či farebný odtieň? Zistite, aká povrchová úprava je kedy vhodná, napríklad nikel, zinok či zlato alebo epoxidová živica.

Aké povrchové úpravy neodýmových magnetov existujú?

Neodýmové magnety sú zmesou neodýmu, železa a bóru – NdFeB. Magnety z neodýmu sú krehké a ľahko korodujú, preto ich výrobcovia povrchovo upravujú. Najčastejšie používanou povrchovou úpravou je poniklovanie, ale časté je aj pozinkovanie, úprava striebrom či zlatom.

Vrstvu kovu výrobcovia nanášajú najčastejšie galvanicky.

Povrchová úprava na dlhodobé vonkajšie použitie magnetu nestačí. Pokovované magnety preto radšej používajte len v suchom vnútornom prostredí.

Ak chcete permanentný magnet použiť vonku, ochránite ho proti prírodným vplyvom, korózii a vlhkosti zapuzdrením do epoxidovej živice.

Neodýmové magnety je možné aj farbiť, ale farba magnety neochráni dostatočne.

Korózia neodýmových magnetov.

Neodýmové magnety po 5 mesiacoch vystavenia vplyvu počasia. Zdroj obrázka: Wikimedia Commons, CCBY2.0.

Aká povrchová úprava je vhodná pokiaľ ide o účel použitia?

Poniklovanie (Ni-Cu-Ni)

Poniklovanie je najbežnejšou povrchovou úpravou, pretože predstavuje najlepší pomer ceny a výkonu. Nikel je biely, resp. svetložltý kov, ktorý sa využíva ako ochrana proti korózii. Pri poniklovaní výrobcovia magnety poťahujú tromi vrstvami – niklom, meďou a opäť niklom.

Poniklovaný permanentný magnet má lesklú kovovú farbu so strieborným nádychom.

Poniklovaný neodýmový magnet.

Pozinkovanie (Zn)

Pozinkovanie je nanesenie vrstvy zinku na povrch magnetu. Táto vrstva slúži aj ako ochrana proti korózii. Pozinkovanie je o niečo lacnejšie ako poniklovanie. Magnety so zinkom sa napríklad používajú pri výrobe darčekových škatuliek, v ktorých je magnet prekrytý papierom.

Pozinkovaný magnet je tiež striebornej farby, ale je lesklejší ako poniklovaný.

Pozinkovaný neodýmový magnet.

Pozlátenie (Ni-Cu-Ni-Au), postriebrenie (Ni-Cu-Ni-Ag)

Pri povrchovej úprave zlátením poťahujú výrobcovia magnet štyrmi vrstvami – niklom, meďou, niklom a zlatom. Striebrenie prebieha rovnakým spôsobom, len posledná vrstva je strieborná. Pozlátené a postriebrené magnety lepšie odolávajú korózii a poveternostným vplyvom. Výborne sa hodí ako elegantný doplnok do vášho bytu.

Strieborné neodýmy sú dokonale čisté a lesklé, rovnako ako magnetická stavebnica NeoCube v striebornom vyhotovení.

Strieborná stavebnica Neo Cube.

Pozlátený neodým má zlatú farbu a vyzerá luxusnejšie.

Pozlátený neodýmový magnet.

Teflónový povrch (Zn-PTFE)

Neodýmové magnety s teflónovým povrchom sú odolnejšie pri použití v exteriéri. Teflónový povrch je oderuvzdorný, chráni magnety pri častom používaní. Teflónová úprava má grafitový odtieň, magnety tak vonku lepšie splynú s okolitým prostredím, ako napríklad kotúč s teflónovým povrchom KT-10-03-T.

Epoxidová živica

Epoxidová živica je syntetického pôvodu. Má veľmi dobrú priľnavosť a po vytvrdnutí je chemicky aj tepelne odolná a tvarovo stála. Ak magnety zapuzdríte do epoxidovej živice, ochránite ich proti prírodným vplyvom, korózii a vlhkosti. Neodýmy potom môžete využiť aj v exteriéri.

Pozrite sa na návod, ako zaliať magnety do epoxidovej živice. Magnet zaliaty v živici má na sebe tesný, priehľadný povlak.

Farbenie

Prečo farbiť magnety? Zamaskovanie alebo zvýraznenie magnetov sa môže hodiť napríklad na výstave, veľtrhu, alebo na pracovnej či domácej nástenke. Ako magnety zafarbiť a aký druh farby je vhodný, aby farba k povrchu magnetu dobre priľnula, sa dozviete v článku Čím a ako farbiť neodýmové magnety.

Čítajte blog Unimagnet a získajte ďalšie užitočné tipy zo sveta magnetov.