Divadlo farebných svetelných efektov na arktickom nebi. Aj tak je možné zjednodušene opísať polárnu žiaru, čiže auroru borealis. Ako ste si už možno prečítali v 1. časti článku, spôsobujú ju slnečné erupcie a zemský magnetizmus. Môžete polárnu žiaru vidieť aj na Slovensku? Občas áno! Zistite, ako ju predpovedať, inšpirujte sa tipmi pre mobilné aplikácie.
Guľa na veštenie a iné predpovede
Už ste čítali 1. časť článku Pestrofarebný tanec magnetizmu – Ako vzniká polárna žiara?
Najčastejšie sa predpovedá viditeľnosť polárnej žiary. Na tento účel slúžia rôzne modely:
- Aurorálny ovál – farebná stupnica intenzity aurory, ktorá ukazuje miesta s najväčšou pravdepodobnosťou jej výskytu (pozri stránky Geofyzikálneho ústavu – v angličtine).
-
Kp Index – vyjadruje, v akých zemepisných šírkach bude polárna žiara viditeľná.
-
Slnečná aktivita – sila najvýraznejšej erupcie za posledných 24 hodín. Stav opisuje päťstupňová škála (Normal, Active, M Class Flare, X Class Flare!, Mega Flare!).
V prípade posledných dvoch je šanca viditeľnosti aurory v strednej Európe vysoká. - Geomagnetická aktivita/24 hod má stupne – Quiet (Pokojná), Unsettled (Nestála). Najvyšší stupeň (Storm) znamená šancu uvidieť žiaru aj u nás (v závislosti od ostatných ukazovateľov).
Kde hľadať informácie
V slovenčině ponúka najlepšie podklady Slovenská astronomická spoločnosť. V Česku je to Astronomický informačný portál Astro.cz. V angličtine sledujte napríklad stránky Aurora Service Europe.
Mobilná aplikácia na predpoveď polárnej žiary
Na sledovanie polárnej žiary si môžete nainštalovať aj aplikácie do mobilu. Pre Android sú to napríklad Aurora Forecast alebo Severné oko. Pre iOS Aurora Fcst.
Kam za polárnou žiarou?
Za aurorou borealis sa vyberte napríklad na Island, do Grónska alebo do Škótska. Dobré možnosti na pozorovanie budete mať aj na Aljaške, Sibíri a v Kanade.
Najbližšie od domova zažijete poriadnu polárnu žiaru v Nórsku, ideálne v súostroví Lofoty a Špicbergy. Alebo v rozprávkových krajoch Nilsa Holgerssona, ktorý s divokými husami letel do Laponska v najsevernejšom Fínsku.
Zimná romantika aj vodičák na soba
Sever Európy láka turistov nielen na arktické nebo. Môžete tu získať vodičský preukaz na soba, kúpať sa v skafandri na zamrznutom mori, plaviť sa ľadoborcom, cestovať na saniach so psím záprahom alebo na snežnom skútri. Spať v ľadovom hoteli, v zrube v divočine alebo v nefalšovanom iglu.
List Ježiškovi nechajte doma
Prejdite národné parky, uvidíte ľadovcové fjordy a obrovské ľadovce. Osobne doručíte list Santa Clausovi, ktorý má v Laponsku poštovú schránku (a celú dedinu). Fíni dokonca neváhali postavať sklenené iglu, ktoré vám (za patričný poplatok) ponúknu „online“ zážitok priamo z vyhriatej postele. Postavili aj (s)nežnú svadobnú kaplnku s reštauráciou, kde vám prinesú jedlo na táckach z ľadu.
Za polárnou žiarou po vlastnej osi alebo s cestovkou
Cestovať do Škandinávie môžete aj na vlastnú päsť. Vyskúšajte nórsky plánovač FjordTours (v angličtine).
Možno však dávate prednosť kompletnému servisu špecializovaných cestovných kancelárií. Z tých slovenských sa na pobyty v polárnych krajoch zameriava napríklad CK ViaMarpi.
Objavte ďalšie magnetické tipy na blogu Unimagnet.