Železné piliny vo vode.

Čo sa stane, keď nasypete železné piliny do fľaše s vodou a priložíte silné neodýmové magnety rôznych tvarov a veľkostí? Pozrite sa a urobte si doma zábavný magnetický experiment.

O železných pilinách sme už písali v článku Železné piliny – Ako ich môžete využiť. V článku sa dozviete, ako môžete piliny využiť a ako pomocou nich zobrazíte magnetické pole a siločiary magnetu.

Prečo vkladať železné piliny do fľaše s vodou? Voda pohyb železných pilín spomalí. Môžete tak lepšie sledovať tvar magnetických siločiar. Navyše, keď k fľaši priložíte magnety rôznych veľkostí a tvarov, uvidíte, aké sú magnetické polia a siločiary pri každom type magnetu rozdielne.

Ako na magnet reagujú železné piliny vo vode.

Na magnetický pokus potrebujete:

Máte všetko pripravené? Čítajte, ako ďalej postupovať.

Návod na magnetický pokus so železnými pilinami vo fľaši

1) Fľašu naplňte vodou, nasypte do nej asi 200 gramov železných pilín [a dobre uzavrite.

2) Pripravte si feritové a neodýmové magnety. Fľašu otočte, aby sa piliny premiešali. Teraz magnety priložte k stene fľaše – postupne, každý typ magnetu osobitne.

Pozrite sa na video s postupom.

Tip: Ak chcete spomaliť pohyb železných pilín, nahraďte vodu olejom. Najlepší je asi číry silikónový olej, pretože je priehľadný a hustý. Navyše v oleji železné piliny neoxidujú.

Pri práci so železným prachom alebo pilinami buďte opatrní

Dávajte pozor, aby sa prach z pilín neprichytil priamo na magnety. Potom sa už nedá zo silného magnetu sňať.

Až sa budete železných pilín dotýkať, nedotýkajte sa očí. Dávajte si pozor, aby ste nevdýchli prach a nevetrajte, aby sa piliny nerozprášili po miestnosti. Po skončení experimentu si poriadne umyte ruky.

Železné piliny, železný prach ani silné neodýmové magnety nepatria do rúk malých detí.

Zaujal vás tento pokus? Urobte si ďalší magnetický experiment, tentoraz so špeciálnou čierno-sivou kvapalinou ferrofluid. Zistite viac v článku Pokus: Magnetická kvapalina ferrofluid vo fľaši s vodou.

Sledujte ďalšie magnetické zaujímavosti na blogu Unimagnet.