Magnetická kvapalina ferrofluid vo fľaši s vodou.

Čo sa stane, keď magnetickú kvapalinu ferrofluid opatrne nalejete do fľaše s vodou? Pozrite sa na video, ako ferrofluid v slanej vode reaguje na silný neodýmový magnet. Urobte si malý magnetický pokus a zistite, ako to dopadne.

Čo je ferrofluid? Ferrofluid je čiernosivá tekutina, ktorá obsahuje mikroskopické množstvo feromagnetických čiastočiek. Konzistenciou pripomína ortuť, ale nie je toxická. Vďaka feromagnetickým čiastočkám ferrofluid silne reaguje na magnetické pole. Keď k nemu priblížite silný neodýmový magnet, kvapalina akoby ožije a začne sa pohybovať.

O tejto čudesnej kvapaline sa dozviete viac v článku Ferrofluid – tajomná pohybujúca sa kvapalina. Ako funguje?

Čo sa s ferrofluidom stane, keď ho opatrne nalejete do slanej vody a pôsobíte naň permanentným magnetom? Vyskúšajte.

Čo na pokus s ferrofluidom potrebujete

Návod na pokus s magnetmi

1) Plastový téglik naplňte destilovanou vodou. Do vody nasypte soľ a lyžicou alebo tyčinkou na miešanie poriadne zamiešajte, aby sa soľ rozpustila.

2) Slanú vodu nalejte pomocou lievika asi tak do ¾ fľaše.

3) Teraz nastáva dôležitý krok. Do fľaše nakvapkajte ferrofluid. Ide to ľahko, pretože kvapalinu dodávame v malej fľaštičke priamo s kvapkadlom. Dajte pozor, aby kvapky padali rovno do vody a nestekali po stenách fľaše.

4) Fľašu dolejte až po okraj slanou vodou a starostlivo uzavrite.

5) Teraz prechádzajte silným neodýmovým magnetom po fľaši.

Čo uvidíte? Ferrofluid sa vo vode nerozpustí a vďaka pôsobeniu magnetických síl vytvára vnútri pohára jedinečné divadlo. Keď priložíte ďalší magnet na protiľahlú stranu fľaše, kvapalina sa bude akoby „prelievať“ zboka nabok.

Pozrite sa na video:

Ako kvapalinu zlikvidovať? Keď sa ferrofluid dostane do roztoku, už sa nedá separovať a ekologicky zlikvidovať. Fľašu s kvapalinou vyneste spolu s komunálnym odpadom, alebo ju odneste do zberného dvora do kontajnera na farby.

Objavte ďalšie magnetické zaujímavosti na blogu Unimagnet.