Pokus: Dva neodýmové magnety a jablko.

Neodýmové magnety sú najsilnejšie na svete. Čo sa stane, keď medzi dva silné magnety z neodýmu položíte jablko, kartón džúsu či Apple Watch a magnety pustíte proti sebe? Pozrite sa.

Magnety NdFeB obsahujú okrem železa a bóru aj neodým – prvok zo skupiny vzácnych zemín s vynikajúcimi magnetickými vlastnosťami. Štruktúra materiálu je podobná štruktúre skla –niekedy sa nazýva aj kovové sklo.

Zrejme už viete, k čomu sa magnet pritiahne, keď ho vezmete do ruky. Čo sa však stane, keď proti sebe pustíte dva silné neodýmové magnety a ešte medzi ne položíte napríklad jablko alebo mobilný telefón?

Magnetické pokusy – „vyhrá“ magnet, alebo jablko?

1) Pozrite sa na dve slow-motion videá, ako dva silné neodýmové magnety ničia predmety každodennej potreby – jablko, iPhone, plastový téglik plný farebných chrumiek a kartón džúsu. Pre pokus vo videu technickí nadšenci použili dva veľké kvádrové NdFeB magnety s rozmermi 50 × 50 × 25 mm.

Ako to, že sa jablko nerozpučilo? Jablko je dole užšie ako v hornej časti a magnety si k sebe „hľadajú“ cestu čo najmenšieho odporu. Preto jablko „vyskočilo“. Možno by pokus dopadol inak, keby malo jablko rovnomerné proporcie.

2) V ďalšom videu magnetickí testeri vykonali podobný pokus, ale s iným typom „jablká“ – s hodinkami Apple Watch.

Upozornenie: Pokusy a hry so silnými neodýmovými magnety sú veľmi nebezpečné, hrozí riziko úrazu. Deťom do rúk neodýmové magnety vôbec nepatria.

Sledujte ďalej magnetický blog Unimagnet. V jednom z ďalších článkov vám ukážeme, čo sa stane, keď neodýmový magnet pustíte do medenej rúrky.