Pogumované magnety.

Pogumované magnety sú klasické neodýmové magnety potiahnuté tenkou gumovou vrstvou. Vrstva z gumy má oproti iným povrchovým úpravám veľa výhod. Na čo sú pogumované magnety vhodné a ako ich môžete využiť? Prečo na zvislej ploche môžu držať lepšie ako klasické magnety? Zistite v článku.

Kde pogumované magnety využijete a aké sú ich výhody?

Pogumované magnety využijete tam, kde ich potrebujte prichytiť k hladkému, kĺzavému povrchu vo zvislej polohe. Napríklad k dverám chladničky, oceľovým dverám, kovovej zárubni či karosérii auta.

Ak vzniká medzi magnetom a zvislým povrchom trenie, magnet drží pevnejšie. Gumená vrstva kĺzaniu zabráni. Pogumovanie navyše ochráni plochu pred poškriabaním a vaše prsty lepšie pred pricviknutím.

Ďalšie výhody pogumovaných magnetov sú:

  • Mechanická odolnosť – neodýmové magnety sú krehké. V gumovom puzdre lepšie odolajú roztriešteniu.
  • Odolnosť proti UV žiareniu, poveternostným vplyvom a korózii.

Magnety s gumou však majú aj jednu nevýhodu. Pretože ich súčasťou je hrubšia gumená vrstva, oproti magnetom s inou povrchovou úpravou (galvanické pokovovanie, epoxidová živica) majú menšiu prídržnú silu. Guma okrem toho časom starne a môže sa opotrebovávať.

Ktoré magnety sú pogumované?

Pogumovaná magnetická príchytka GM-66.

Pogumovaná magnetická príchytka.

Pogumovanú magnetickú príchytku GM-66 s vonkajším závitom využijete pri umiestnení na lakované kovové feromagnetické povrchy, ktoré chcete ochrániť pred prípadným poškriabaním klasickými silnými magnetmi.

Pogumovaný montážny magnet je vhodný na kovové regály v prevádzkarni, plochy výrobných strojov či plechové skrine.

Pod gumovou vrstvou je silný neodýmový magnet s vodivosťou N45 a magnetickou silou 39 kg. Vďaka závitu M8 k magnetickej príchytke ľahko priskrutkujete upevňovacie matice, závitové koncovky alebo iné montážne prvky.

Pogumovaný kotúč KT-30-05-G

Pogumovaný magnetický kotúč.

Robíte polep automobilov a potrebujete si pridržať fóliu, samolepku alebo predlohu? Použite pogumovaný magnetický kotúč. Vyhnete sa poškriabaniu laku. Neodýmový magnet v gumovom puzdre má priemer 30 a výšku 5 mm, hmotnosť 27 gramov a magnetickú silu 10 kg.

Využite pogumované magnety v domácnosti, dielni či vo výrobnej hale.

Tip: Aj silné neodýmové magnety, ktoré nemajú gumovú vrstvu, môžete ochrániť proti prírodným vplyvom, korózii a vlhkosti. Ako? Zalejte ich do epoxidovej živice. Návod nájdete v článku.

Čítajte ďalej magnetické tipy zo sveta magnetov na blogu Unimagnet.