Polárna žiara aurora borealis.

Tajomná polárna žiara, čiže aurora borealis, je jedným z úkazov, ktorý by ste mali vidieť, kým zomriete. Jedinečný tanec zemského magnetizmu so slnečným vetrom. Prírodný jav, za ktorým desiatky hvezdárov, cestovateľov, fotografov a ďalších obdivovateľov neváhajú cestovať tisíce kilometrov. Môžete zažiť auroru borealis aj na Slovensku? Ako polárna žiara vzniká a čo má spoločné s polárnou líškou? Zistite to v článku.

Bohyňa Aurora koketuje s vetrom

Polárna žiara, nazývaná tiež aurora borealis, má vo svojom názve rímsku bohyňu úsvitu Auroru a severný vietor Boreas. Ide o súbor farebných svetelných efektov v 100 kilometrov vysokej ionosfére. Boje na úrovni molekúl určite uvidíte v polárnych oblastiach, ďalej od pólov už len ojedinele. 

Polárna žiara za Matterhornom.

Polárna žiara nad Bratislavou

Vidieť polárnu žiaru v strednej Európe (teda aj u nás) sa podarí veľmi zriedkavo, približne raz ročne. Táto vizualizácia nastane asi 8x počas 11 rokov (= 1 slnečný cyklus). V polovici marca 2015 bola dobre viditeľná polárna žiara aj na Slovensku.

Auroru maľuje Slnko a magnetizmus

Vznik polárnej žiary spôsobujú slnečné erupcie. Výbuchy na Slnku dosahujú obrovské teploty až v desiatkach miliónov stupňov kelvina.

Explózia uvoľní energiu porovnateľnú s explóziou atómovej bomby. Do priestoru sa uvoľní mrak protónov a elektrónov, takzvaný slnečný vietor. Vymrštený oblak letí vesmírom rýchlosťou jeden milión kilometrov za hodinu.

Magnetická čiapka

Naša planéta je proti účinkom kozmického žiarenia chránená magnetosférou. Tento magnetický štít väčšinu slnečného vetra odrazí späť do priestoru. Malé percento častíc magnetosférou prejde a v špirálach krúži k magnetickým pólom Zeme.

Polárna žiara z vesmíru.

Elektrický biliard

Hoci majú slnečné elektróny za sebou náročnú cestu, ich energia je stále o niekoľko rádov väčšia než energia okolitých iónov zemskej atmosféry. Dochádza k zrážkam, ktoré z molekúl vyrážajú elektróny ako guľa pri biliarde. Práve pri týchto mikroskopických súbojoch vzniká ľudským okom viditeľné mnohofarebné žiarenie.

Ľudia, nespite!

Najlepšie svetelné podmienky pre pozorovanie aurory bývajú počas dlhých polárnych nocí. Vtedy slnko zostáva 20 a viac hodín za horizontom. Väčšinou si musíte privstať alebo radšej ani nechoďte spať. Kozmická hra svetiel je najintenzívnejšia medzi 22. až 2. hodinou rannou. Vesmírne divadlo môže byť statické, ale často sa zmení na ohnivý tanec v odtieňoch zelenej (molekuly dusíka) a červenej (kyslík).

Budulínko a magnetická líška

Pôvodní obyvatelia Severnej Ameriky, Kanady a Grónska majú mnoho bájí vzťahujúcich sa k polárnej žiare. Podľa niektorých kmeňov znamenala aurora predzvesť vojny. V mnohých indiánskych kultúrach predkovia pripisovali svetelné úkazy mŕtvym.

Eskimáci verili, že duše detí, ktoré zomreli pri pôrode, tancujú s farebnými stužkami po nebi. Indiáni z Dakoty zas hovoria, že auroru borealis spôsobujú ohne veľkých šamanov.

Poznáme aj veľa európskych bájok. Asi najznámejšou je tá fínska, ktorá spája auroru s polárnou líškou. Toto krásne zviera vraj spôsobuje žiaru trením svojej srsti o hory, až lietajú iskry. Prípadne chvostom rozháňa snehové vločky, čo má rovnaký efekt.

Ako z Krajiny-Nekrajiny znie škótska sága známa ako „the merry dancers“ (veselí tanečníci). Svetlá na oblohe opisuje ako epickú bitku medzi nebeskými bojovníkmi a padlými anjelmi. Krv zranených padá na Zem ako polárna žiara.

Polárna žiara na Islande.

Ako pôsobia siločiary a magnetizmus

Polárnu žiaru si doma asi nevytvoríte, ale nasimulovať, ako sa točí okolo magnetických pólov, môžete. Stačí vám na to feromagnetický železný prach a napríklad tyčový magnet AlNiCo5.

Magnet či magnety položte pod sklo, plastovú tácku alebo aspoň list papiera. Až potom nasypte železné piliny. Po ukončení pokusu potom sklenenú tabuľku, plast či papier od magnetu oddiaľte. Piliny vám vďaka tomu nezostanú nalepené na magnete.

Nabudúce: ako predpovedať polárnu žiaru a kam sa za ňou vydať

Už ste niekedy videli a zažili polárnu žiaru? V budúcej časti prinesieme tipy, ako polárnu žiaru predpovedať a kam sa za ňou môžete vydať. Viete, že existujú špeciálne zájazdy za polárnou žiarou? Tak zase o pár dní. A na záver sa nechajte unášať farebným tancom na nebi, pozrite si video.

Sledujte magnetický blog Unimagnet.