Návod na výrobu kuchynskej chňapky.

Radi doma šijete? Zužitkujte zvyšky látky a ušite si originálnu kuchynskú chňapku s feritovým magnetom. Kuchynská chňapka ochráni vaše ruky pred horúcimi hrncami, panvicami a zároveň ozdobí vašu kuchyňu. Uvidíte, že je to jednoduché a zábavné. Pozrite si podrobný návod na výrobu kuchynskej rukavice.

Na výrobu jednej chňapky potrebujete:

  • 4 kúsky farebnej bavlnenej látky – 2 ks látky na lícovú stranu, 2 ks na rubovú stranu. Každý kus s rozmermi cca 25 × 30 cm
  • 2 ks vatelínu na výplň s rovnakými rozmermi
  • feritový magnet s priemerom 25 mm
  • nožnice
  • špendlíky
  • krajčírsku krieda alebo gélové pero na textil
  • niť a šijací stroj

Postup na výrobu kuchynskej chňapky s magnetom v 8 krokoch

1) Ak vám chýba kuchynská rukavice, ktorú môžete obkresliť, vyrobte si krajčírsky strih do tvaru chňapky z tenkého papiera.

2) Strih položte na látku i vatelín a obkreslite krajčírskou kriedou alebo perom na textil.

3) Podľa obrysov, ktoré teraz máte na látke a vatelíne, vystrihnite tvar chňapky. Po okrajoch nechajte 1 cm na šev. Tam, kde budete vsúvať ruku do rukavice, nechajte rezervu asi 4 – 5 cm.

Návod na výrobu kuchynskej chňapky.

4) Kusy textilu na seba navrstvite – dole položte vnútornú, rubovú látku, na ňu vatelín a navrch vonkajšiu, lícovú látku. To opakujte aj pri druhej časti chňapky.

5) Obe časti položte k sebe lícnou stranou chňapky. Prišpendlite, nastehujte a zošite na šijacom stroji. Okraje začistite. Pre lepšiu zošitie si k sebe kusy prišpendlite. Nezabudnite nechať voľný otvor pre ruku.

Návod na výrobu kuchynskej chňapky.

6) Pomocou otvoru pre ruku chňapku obráťte na lícnu stranu.

7) Teraz ušite kapsičku pre magnet v mieste otvoru na ruku. Feritový magnet potom vložte do kapsičky medzi vrchnú látku a vatelín.

Návod na výrobu kuchynskej chňapky.

Návod na výrobu kuchynskej chňapky.

8) Nakoniec okraj chňapky dvakrát zahnite, nastehujte a prešite na šijacom stroji. Kapsičku s magnetom neprešívajte. Okraj rukavice v mieste magnetu prišite ručne.

Hotovo? Chňapku v kuchyni pricvaknite na akýkoľvek kovový povrch, napríklad na mikrovlnku, digestor, chladničku či radiátor.

Ak radi šijete, vyrobte si aj stuhy na závesy, tienidlá a zásteny na okná či sklenené výplne dverí s využitím neodýmových magnetov. Inšpirujte sa článkom 6 tipov pre šijacie potreby. Ušite si dekorácie s magnetmi.

Čítajte ďalej blog Unimagnet a získajte ďalšie užitočné tipy do domácnosti.

Foto: Žatecký spolok Handicap