Magnetická polička.

Obyčajne sa veci na poličku ukladajú na jej vrchnú stranu. Viete však, že ich môžete „položiť” aj na spodnú stranu, takže sa budú vznášať vo vzduchu? Vyrobte si magnetickú poličku sami alebo požiadajte šikovného majstra. Návod v článku.

Na výrobu magnetickej drevenej poličky potrebujete:

  • drevenú poličku – kúpite v hobbymarketu alebo v obchode s nábytkom,
  • kovové nádobky, napríklad nádobu z nehrdzavejúcej ocele Grundtal z Ikey, plechové škatuľky od čajov alebo malé poháre od džemov s kovovým viečkom,
  • 5 – 10 kusov magnetov – buď neodýmové kotúčové magnety KT-20-05-N s priemerom 20 mm a výškou 5 mm, alebo menšie neodýmové kotúče KT-15-04-N s priemerom 15 mm a výškou 4 mm (rozhodnite sa podľa toho, aké ťažké nádoby chcete na poličku zospodu prichytiť),

  • univerzálne lepidlo UHU MAX REPAIR,

  • ceruzku,
  • stolárske nástroje a náčinie – frézovací vrták do dreva, stojanovú vŕtačku.

Návod na výrobu magnetickej poličky do kuchyne

Magnetická polička funguje tak, že má v sebe ukryté silné neodýmové magnety. Keď k nej zospodu priblížite kovový predmet z plechu alebo napríklad dózu s kovovým viečkom, pricvaknú sa a zostanú na poličke visieť.

1) Najprv porozmýšľajte, koľko magnetov chcete do police umiestniť. Potom si miesta, kde budú magnety umiestnené, označte ceruzkou.

2) Nasaďte do vŕtačky frézovací vrták s rovnakým priemerom, ako majú magnety a opatrne pre ne vyvŕtajte otvory. Dajte pozor, nech neprevŕtate poličku krížom.

3) Do otvorov vložte kotúčové magnety a uistite sa, že nevyčnievajú. Ak sú zarovnané s doskou poličky, magnety zase vyberte, otvory pokvapkajte univerzálnym lepidlom a magnetické kotúče vložte späť. Magnety už budú v poličke držať napevno.

Pravdepodobne už viete, že dva magnety sa k sebe buď vzájomne priťahujú, alebo sa odpudzujú – podľa toho, ako ich otočíte. Do police ich vložte tak, aby sa k sebe priťahovali. Magnety potom majú tendenciu uzatvárať magnetický obvod, čím dosiahnete vyššiu magnetickú indukciu.

4) Poličky upevnite k stene. Teraz môžete nádobky a koreničky prichytiť k poličke aj zospodu.

Tip: Okrem kovových škatuliek môžete k poličke pripevniť aj nemagnetické predmety, napríklad dózy z hliníka alebo kartónu. Ako? Prilepte malý neodýmový kotúč pod viečko dózy.

Magnetická polička.

Vyrobte si magnetickú poličku aj do dielne, pracovne, šijacieho kútika alebo do predsiene na kľúče. Využijete ich všade tam, kde potrebujete prehľadne usporiadať malé predmety.

Doma, v dielni aj v záhrade nájdete kovové plochy. Použite magnetické háčiky z neodýmu na zavesenie kvetináčov v altánku, ako držiak náradia v dielni aj v skleníku. Vyrobte si sušiak na kuchynské pomôcky, rozšírte sušiak na bielizeň. Inšpirujte sa 12 tipmi, ako využiť neodýmové háčiky.

Sledujte ďalej blog Unimagnet a inšpirujte sa ďalšími magnetickými nápadmi.