Ako z magnetov dostať železné piliny.

Ak používate silné neodýmové magnety pre zber kovových hoblín, železného prachu bez ochranného krytu, je skoro nemožné zvyšky železného prachu z magnetu dostať. Existuje však technika, pomocou ktorej sa vám železné piliny z magnetu dostať podarí – pomocou horúceho vosku alebo lepiacou páskou. Vyskúšajte návod v článku.

Okrem kovových pilín, ktoré vznikajú ako odpad v dielni alebo priemysle, existujú železné piliny, pomocou ktorých ľahko zviditeľníte magnetické pole magnetu, vrátane jeho siločiar. Používajú sa na rôzne magnetické pokusy. Pozrite sa, čo sa stane, keď vložíte železné piliny do vody.

Ak na zber kovových pilín a železného prachu používate neodýmový magnet v ochrannom kryte, je veľmi
ťažké z magnetu piliny dostať. Pri pokusoch s železným prachom je väčšinou magnet chránený hárkom, kartónom alebo plexisklom, ale aj tak sa môže prach k magnetu prichytiť. Ako z magnetov železné piliny dostať? Máte dve možnosti:

1) Pomocou lepiacej pásky – nalepte ju na magnet a železný prach sa na ňu možno prichytí. Záleží na magnetickej sile magnetu aj použitej páske. Môže sa však stať, že lepiaca páska na magnete zanechá lepkavý povrch, takže môžete začať znova.

2) Pomocou vosku.

Ako odstrániť z magnetu železné piliny pomocou horúceho vosku.

1) Pár kvapiek horúceho tekutého vosku zo sviečky nakvapkajte na kúsok papiera.

Ako z magnetov dostať železné piliny pomocou horúceho vosku.

2) Kým je vosk teplý, položte doň neodýmový magnet s pilinami.

3) Pokojne obaľte voskom celý magnet, aby sa prichytilo čo najviac pilín. Musíte to robiť rýchlo, vosk tvrdne veľmi rýchlo.

Ako z magnetov dostať železné piliny pomocou horúceho vosku.

4) Teraz magnet očistite kúskom látky a vosk odstráňte. Piliny zostanú vo vosku.

3) Pokojne obaľte voskom celý magnet, aby sa prichytilo čo najviac pilín. Musíte to robiť rýchlo, vosk tvrdne veľmi rýchlo.

5) Opakujte kroky 1 až 4, kým neodstránite všetky železné piliny. Vždy však použite nový kus látky, inak by sa vám na magnet prichytili piliny, ktoré na látke predtým zostali.

Magnet je opäť čistý, bez prichyteného železného prachu.

Neodýmový magnet.

Na čo si dať pri práci so železným prachom pozor?

  • Horúci vosk nekvapkajte priamo na neodýmový magnet, pretože vysoká teplota by mohla spôsobiť čiastočnú stratu jeho magnetickej sily.
  • Až sa budete železných pilín dotýkať, nedotýkajte sa očí!
  • Dajte pozor, aby ste nevdýchli prach a nevetrajte, aby nevznikal prievan.
  • Po skončení práce si poriadne umyte ruky.

Železné piliny, železný prach ani silné neodýmové magnety nepatria do rúk malých detí.

Čítajte ďalej blog Unimagnet a objavte ďalšie magnetické zlepšováky.