Magnetický adventný kalendár.

Adventný kalendár deti milujú. Vyrobte si ho doma s nimi a spríjemnite im čakanie na Štedrý večer. Využite magnety, plech na pečenie a zápalkové škatuľky naplnené bonbónmi, cukrovinkami alebo malými predmetmi. Pozrite sa na návod a tipy, ako na to.

Stručne z histórie adventného kalendára

Prvý známy ručne vyrobený adventný kalendár pochádza podľa dostupných zdrojov z roku 1851. Prvý vytlačený kalendár s malými otváracími okienkami vyrobil mníchovský tlačiar Gerhard Lang na začiatku 20. storočia.

Prvé adventné kalendáre sa vyrábali v malých dielňach z tvrdého papiera. Boli zdobené tlačenými motívmi dedín či miest, alebo výjavmi z biblie. V okienkach boli ukryté obrázky, krátke verše alebo citáty z biblie.

Vyrobte si s deťmi pomocou magnetov vlastný adventný kalendár. Čítajte návod nižšie.

Čo budete potrebovať na výrobu adventného kalendára?

 • 24 prázdnych zápalkových škatuliek
 • vianočný baliaci papier
 • plech na pečenie
 • farebné gombíky, koráliky, samolepky na ozdobenie škatuliek, stuhu. V obchode
  s výtvarnými potrebami si kúpte hárky papiera alebo dekoračného filcu vo forme snehovej vločky, hviezdy, stromčeka a dekoračné drevenej ozdoby. Nestoja veľa.
 • 24 samolepiacich neodýmových magnetov
 • červená alebo čierna fixka
 • nožnice
 • lepidlo na papier a univerzálne lepidlo
 • suchý zips so samolepiacou vrstvou na pripevnenie plechu k stene, napríklad od značky 3M

Návod na výrobu magnetického adventného kalendára

1) Škatuľky obaľte vianočným baliacim papierom. Dajte pozor, aby ste nezakryli bočné strany škatuliek, aby bolo možné vysunúť vnútornú časť.

2) Na škatuľky fixkou napíšte číslice od 1 do 24.

3) Škatuľky ozdobte farebnými gombíkmi, korálikmi, stuhou, samolepkami alebo drevenými či filcovými ozdobami.

4) Na zadnú stranu každej škatuľky nalepte neodýmový magnet. Môžete použiť aj upravenú samolepiacu magnetickú pásku. Ozdobené škatuľky pricvaknite na plech na pečenie.

Magnetický adventný kalendár.

5) Aké prekvapenie pre deti do škatuliek ukryť? Čokoládové bonbóny, cukrovinky, pre malé parádnice náušnice, pre tínedžerov napríklad bankovku.

6) Magnetický adventný kalendár postavte na stôl, oprite o stenu alebo zaveste na stenu pomocou samolepiaceho suchého zipsu. Ak už plech nebudete používať na pečenie, vyvŕtajte doň otvory, pretiahnite stuhu a zaveste na stenu.

A čo máte urobiť so zápalkami z 24 škatuliek? Nuž, zatiaľ si ich ešte odložte do nejakej dózy a ďalej sledujte blog Unimagnet. Čoskoro prinesieme návod, ako zápalky využiť.