Pokusy s neodýmovými magnetmi.

Pozrite sa na päť experimentov a zistite, ako silný neodýmový magnet priťahuje jablko. Viete, čo sa stane s magnetom, keď k nemu priblížite horiacu sviečku alebo ako skresľuje magnet z neodýmu obraz CRT monitora? Vyskúšajte pokusy s neodýmovými magnetmi.

Pokus 1 – Priťahuje neodýmový magnet jablko?

Plechovky od limonády alebo piva postavte na seba a položte na ne zhora drevenú tyč. Poslúžia vám napríklad čínske paličky, ktoré zlepíte k sebe. Dve jablká spojte čínskou paličkou a pomocou špagáta zaveste na drievko na stojane tak, ako vidíte na videu nižšie. Potom k jablkám pomaly približujte super silný neodýmový magnet, jablká sa začnú pomaličky hýbať.

Ako je možné, že jablko na magnet reaguje? Jablko obsahuje malé množstvo železa, a preto je silnou magnetickou silou priťahované.

Čo sa stane, keď medzi dva silné magnety umiestnite jablko a magnety pustíte proti sebe? Pozrite sa na článok s ďalšími pokusmi.

Pokus 2 – Koľko levitujúcich mincí udrží silný magnet z neodýmu?

Použite stojan z plechoviek z prvého pokusu a doprostred pridajte ďalšiu plechovku. Hore položte ploché drievko a naň neodýmový magnetický kotúč. Pripravte si 4 mince obsahujúce železo a postavte ich vo vertikálnej polohy na seba – rovnako ako vo videu pod článkom.

Čo sa stane? Vďaka silnému magnetickému poľu medzi silným magnetom začnú mince levitovať a otáčať sa.

Pokusy s neodýmovými magnetmi.

Pokus 3 – Koľko visiacich mincí na sebe udrží silný magnet?

Silný magnet udrží veľa mincí. Koľko? Využite stojan s magnetom
z predchádzajúceho experimentu a prichystajte si niekoľko mincí. Prvú mincu prichyťte k magnetu a ďalšie mince postupne pricvakávajte pod seba. Spočítajte, koľko mincí pod sebou neodýmový magnet udrží.

Pokus 4 – Ako magnet funguje pri vysokej teplote?

Pricvaknite neodýmový kotúč na klinec a ten pripevnite do zveráka. Zapáľte sviečku a plameňom magnet zahrievajte. Čo sa teraz s magnetom stane? Teplota plameňa sviečky je okolo 1000 °C. To stačí na to, aby magnet po zahriatí stratil svoje magnetické vlastnosti.

Ak neodymový magnet dlhodobo vystavíte teplotám nad 80 stupňov Celzia, jeho magnetická sila bude slabnúť. Pri týchto teplotách totiž dochádza k poškodzovaniu kryštalickej mriežky a magnet slabne. Ak napríklad hodíte magnet z neodýmu do ohňa, svoju magnetickú silu stratí.

Ak 5 – Skresľuje silný magnet z neodýmu obraz CRT monitora?

Ak máte starý CRT monitor, ktorý už nebudete používať, urobte si piaty pokus. Monitor zapnite a priblížte k obrazovke kruhový neodýmový magnet. Ako budete silný magnet k obrazovke približovať, obraz sa začne skresľovať a na monitore bude vidieť magnetické siločiary.

Pozrite sa na všetkých päť pokusov vo videu:

Upozornenie: Pokusy so silnými neodýmovými magnetmi môžu byť nebezpečné, pozor na riziko úrazu. Deťom do rúk neodýmové magnety nepatria!

Čítajte ďalej o zaujímavostiach zo sveta magnetizmu na blogu Unimagnet.