Na čo slúžia magnety v olejovej vani motora áut, traktorov či motocyklov, prípadne v prevodovke, a to hlavne pri starších typov motorov? Čo sa k magnetu prichytáva a prečo?

V jednom z minulých článkov, opisujúcich využitie magnetov v automobilizme, sme opisovali, aké neodýmy poháňajú Porsche s hybridným motorom rýchlosťou 310 km/h. Dnes sa vrátime do sveta vône benzínu.

Súčasťou asi každého spaľovacieho motora je olejová vaňa. Aby sa dal motorový alebo prevodový olej po najazdení určitého počtu kilometrov vypustiť a vymeniť, je v spodnej časti olejovej vane výpustný otvor a v ňom skrutka.

Niektoré olejové vane majú v skrutke zamontovaný silný neodýmový magnet. Alebo si môžete takú špeciálnu výpustnú skrutku s magnetom do svojho auta či motocykla zaobstarať.

Magnetická výpustná skrutka zachytí uvoľnené kovové špony a piliny v motorovom oleji.

Na čo je magnet vo výpustnej skrutke?

Na čo je v skrutke magnet? Činnosťou motora, prevodovky alebo rozvodovky môže dochádzať k jemnému obrusovaniu kovových súčastí, čím sa do oleja môžu uvoľňovať malé kovové čiastočky a špony. Aby sa olejový filter príliš rýchlo nezanášal, prichytávajú sa pri pohybe oleja tieto feromagnetické časti k neodýmovému magnetu.

Magnetická výpustná skrutka.

Pri výmene motorového alebo prevodového oleja mechanik skrutku z olejovej vane vyskrutkuje. Vďaka tomu opotrebovaný olej vytečie. Zároveň servisný mechanik magnet a skrutku očistí od nachytaných kovových špôn, aby bol pripravený na ďalšiu prevádzku a prípadné zachytenie ďalších kovových častí.

Magnetické separátory chránia stroje pred poškodením

Silný magnet v olejovej vani motora slúži ako magnetický separátor. Na podobnom princípe fungujú separačné magnety v potravinárskych či poľnohospodárskych strojoch. Od prípadných kovových nečistôt filtrujú sypké aj tekuté zmesi a hmoty, napríklad v mlynoch alebo iných prevádzkach. Pri zbere sa môžu do obilia uvoľniť kovové časti z poľnohospodárskej techniky.  Magnety tak chránia stroje pred poškodením.

Sledujte ďalšie magnetické zaujímavosti na blogu Unimagnet.