Okrem funkcie v brzdných systémoch ABS slúžia silné magnety aj na rozsvietenie brzdových svetiel, keď stlačíte pedál. Ak je zapnutý, zároveň dôjde k deaktivácii tempomatu. Predtým boli snímače elektromechanické, dnes sú magnetické. Ako v autách fungujú?
Brzdové svetlá pomáhajú predchádzať nehode
Keď sa autá zrýchľovali, bolo potrebné rýchlejšie brzdiť. Lenže s pribúdajúcim počtom áut na cestách to bolo pre ďalších vodičov nebezpečné. Preto inžinieri vymysleli brzdové svetlá. Stačí mierne stlačiť brzdový pedál a rozsvietia sa. Vodič za vami hneď vie, že má dať nohu na brzdu.
Monoposty F1, ktoré sú oveľa rýchlejšie ako bežné automobily, majú pri zlej viditeľnosti alebo po aktivácii obmedzovača rýchlosti vzadu červené svetlo, ktoré bliká, aby bolo ešte lepšie viditeľné. Niektorí vodiči si ho montujú aj na svoje „tuningové“ autá. Vo všetkých prípadoch rozsvietené výkonné červené svetlo upozorňuje vodiča za vami, čo je dôležité pre bezpečnosť účastníkov premávky.
Novšie autá mávajú magnetické spínače brzdových svetiel
Pri starších typoch áut sú brzdové spínače elektromechanické, tie po stlačení brzdového pedálu brzdové svetlá rozsvietia.
Tempomaty novších typov áut udržujú plynulú rýchlosť vozidla. Elektromechanický spínač by síce rozsvietil brzdové svetlá, ale tempomat by sa ďalej snažil udržiavať rýchlosť. Bolo by nutné použiť ďalší elektromechanický spínač, ktorý by tempomat po stlačení pedálu brzdy deaktivoval. Bez toho by mohlo dôjsť ku kolízii.
Novšie autá preto mávajú spínač brzdových svetiel magnetický. Za brzdovým pedálom je nainštalovaný silný magnet, napríklad neodýmový kotúč alebo magnetický kváder.
Keď pedál stlačíte, magnet zopne jazýčkový spínač, ktorý uzavrie elektrický okruh a brzdové svetlá sa rozsvietia. Zároveň dôjde k deaktivácii tempomatu.
Pozrite sa na video, ako spínač na magnet reaguje.
Využitie magnetických spínačov nielen v automobiloch
Magnetické spínače sa používajú nielen v brzdných systémoch áut. Na podobnom princípe fungujú aj spínače zabezpečovacích zariadení, alarmov, senzorov bezpečného uzavretia ochranných krytov strojov.
Vďaka magnetom dôjde aj k uspaniu niektorých notebookov, napríklad MacBookov, ak zaklapnete displej. V rámčeku veka s displejom sú magnety, ktoré po uzavretí zopnú magnetický spínač. Ten je ukrytý v tele notebooku vedľa klávesnice.
Magnety v každom aute
V automobiloch býva veľké množstvo magnetov, a to na rôznych miestach. Postupne ich funkciu opisujeme v seriáli Magnety v automobilech.