Magnety v autach.

V novom seriáli Magnety v autach postupne nahliadneme pod čalúnenie, do motorov, pod plastové aj iné kryty, aby sme sa pozreli, kde všade sú v autách magnety a akú funkciu majú. Ale nielen tam.

Silné neodýmové magnety využívajú výrobcovia napríklad aj pri dvíhaní častí karosérií či plechov na výrobných linkách. Pozrite sa v úvodnom diele seriálu na základný prehľad magnetov v autách. V ďalších dieloch využitie magnetov v automobiloch aj automobilovom priemysle rozoberieme viac.

Aj keď ich na prvý pohľad nevidieť, magnety sú v autách stále žiadanejšie. Jedným z dôvodov je snaha výrobcov vyrábať autá stále prepracovanejšie. Ďalším z dôvodov väčšieho využitia magnetov v automotive je zvyšujúci sa dopyt po autonómnych či hybridných vozidlách a elektroautách.

Aké typy magnetov v aute nájdete?

Kde v autách môžete nájsť magnety

Permanentné magnety výrobcovia automobilov implementujú do rôznych častí, súčiastok a zariadení áut. Silné magnety obsahujú napríklad:

 • alternátory,
 • posilňovače riadenia,
 • zámky dvier,
 • reproduktory,
 • motorčeky stierača predného i zadného skla,
 • elektrické ovládanie okien,
 • meracie senzory
 • zatváranie odkladacích schránok, puzdier na okuliare.

Magnety sú tiež súčasťou bezpečnostných systémov, ako sú:

 • bezpečnostné pásy,
 • airbagy,
 • antiblokovacie systémy bŕzd (ABS),
 • spínača brzdových svetiel.

Vďaka magnetom v týchto zariadeniach bude vaše cestovanie bezpečnejšie.

Prístrojová doska auta.

Magnety sú tiež súčasťou magnetických strešných nosičov, svetlometov, svetiel, snímateľných majákov.

V automobilovom priemysle používajú výrobcovia silné magnety na výrobných linkách. Upínacie magnety urýchľujú montáž vozidiel, napríklad dvíhaním alebo držaním ťažkých častí automobilov, karosérií či plechov.

Poďme sa pozrieť na funkcie niektorých magnetov v aute trocha podrobnejšie.

Akú funkciu plnia silné magnety vo vozidle

Senzory pre bezpečnostné pásy

Čo sa stane, keď sa v aute zabudnete pripútať bezpečnostným pásom? Zaznie varovný zvukový signál. Tento výstražný systém funguje na základe mechanického spínača – takzvaného jazýčkového spínača zabudovaného v štrbine bezpečnostného pásu.

Senzory ABS

Systém ABS zabraňuje zablokovaniu kolesa pri brzdení a tým strate adhézie – priľnavosti medzi kolesom a cestou. Magnety pomáhajú senzorom zistiť polohu kolesa.

Senzory ABS.

Brzdové svetlá

Brzdové svetlá upozornia vodiča za vami, že brzdíte. Pri stlačení brzdového pedála sa pri novších automobiloch zopne jazýčkový spínač, ktorý uzavrie elektrický obvod a svetlá sa rozsvietia. Staršie autá majú hydraulický spínač.

Magnetické strešné svietidlá a nosiče

Plánujete si otvoriť autoškolu alebo príležitostne taxikárčiť? Vďaka upínaciemu magnetu prichytíte k plechovej streche auta označenie „TAXI“ alebo „AUTOŠKOLA“. Na podobnom princípe funguje aj magnetický strešný nosič, ktorý využijete pri preprave lyží či snowboardu.

Sledujte ďalej blog Unimagnet a zistite podrobnejšie informácie o magnetoch v autách. Články na túto tému publikujeme každý mesiac.