Je možné zablokovať magnetickú silu magnetu? Čo je antimagnet? Ktorý kov, okrem železa, vytvára magnetické pole Zeme a kde je ukrytý? Nájdite odpovede v 9. diele magnetických otáznikov.
Z ôsmeho dielu seriálu o magnetizme už viete, čo je magnetická deklinácia, kde nájdete magnetar a čo sú magnetiká. Odhaľte odpovede na ďalšie magnetické otázky.
1) Ako sa dá blokovať magnetická sila?
Magnety by mali stratiť svoju magnetickú silu, keď ich dlhodobo vystavíte extrémne vysokým teplotám, napríklad, keď ich hodíte do ohňa.
Existujú však tzv. diamagnetické látky, ktoré magnetické pole zoslabujú a zároveň sú z neho slabo vytláčané. Sú to napríklad:
1) bizmut – ťažký kovový prvok bielej farby so slabým ružovým leskom,
2) pyrolytický uhlík – odľahčená forma grafitu (využíva sa na demonštráciu diamagnetickej levitácie),
3) Mu-metal – mäkká feromagnetická zliatina niklu, železa a ďalších prvkov.
Ktoré materiály priťahujú magnety? Zistite, čo je feromagnetizmus.
Pozrite sa na video s diamagnetickou levitáciu.
2) Čo je antimagnet?
Odtieniť magnetické pole bolo donedávna nemožné. Až v roku 2011 španielski vedci navrhli prvý antimagnet.
Podľa ich návrhu sa antimagnet skladá z niekoľkých vrstiev. Vnútorná vrstva je zo supravodivého materiálu, ktorý blokuje únik vnútorného magnetického poľa a bráni aj prieniku vonkajšieho magnetického poľa. Ďalších približne desať vrstiev je zo špeciálnych metamateriálov, ktoré eliminujú vzájomné rušenie či zmeny magnetických polí.
Ako sa dá antimagnet využiť? Napríklad pacienti s kardiostimulátorom alebo sluchovými implantátmi vďaka nemu môžu podstúpiť vyšetrenie lekárskymi prístrojmi, ktoré generujú silné magnetické pole. Takisto pomôže ochrániť lode pred magneticky aktivovanými mínami.
Viac na webe Phys.org.
Viete, čo je magnetit a kde sa najbližšie vyskytuje? Zistite viac v prvom diele seriálu magnetických otáznikov.
3) Ktorý kov, okrem železa, vytvára magnetické pole Zeme a kde je ukrytý?
Magnetické pole Zeme zasahuje do priestoru až stotisíc kilometrov od našej planéty. Je generované kovovým jadrom planéty – pevné jadro sa každoročne otočí o 1 – 3 stupne viac než polotekutý obal a zvyšok Zeme. Pravdepodobne preto vzniká magnetické pole našej planéty.
Ktoré prvky zemské jadro obsahuje? Najvyšší podiel má železo, ale na magnetickom poli Zeme sa významne podieľa aj nikel.
Zdroj obrázka: Wikimedia Commons, Materialscientist, CC BY-SA 3.0
Vedeli ste, že zemeguľa je obrovským magnetom? Zistite, ako funguje magnetické pole Zeme a na čo slúži zemský magnetizmus.
Sledujte ďalšie magnetické zaujímavosti na blogu Unimagnet.