Čo je magnetická deklinácia či magnetar.

Čo znázorňuje magnetická deklinácia a ako zistíte jej veľkosť? Kde nájdete magnetar a ako vzniká? Čo je magnetik alebo magnetika? Nájdite odpovede na magnetické otázniky v 8. diele seriálu.

Zo siedmeho dielu seriálu o magnetizme už viete, čo je magneto, na čo je vnútri transformátora ferit a či sa magnet zahrieva pri magnetickej levitácii. Objavte odpovede na ďalšie magnetické otázniky.

1)Čo je magnetická deklinácia?

Asi už viete, že Zem je ohromným tyčovým magnetom s dvoma pólmi, ktorý okolo seba vytvára magnetické pole. Smer magnetických pólov však nie je zhodný so zemepisnými pólmi.

Magnetická deklinácia predstavuje odchýlku medzi zemepisným a magnetickým severným pólom Zeme. Je to uhol, ktorý sa meria v stupňoch a minútach na východ alebo na západ od geografického (skutočného) severného pólu.

Magnetická deklinácia.

Magnetická deklinácia – odchýlka smeru magnetického severného pólu (Nm), ktorý ukazuje kompas, od skutočného severu (Ng). Zdroj: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0.

Ak sa magnetický sever odchyľuje od zemepisného severu smerom napravo (na východ), deklinácie je kladná. Ak naľavo (na západ), je záporná. Poloha magnetického pólu sa však priebežne mení, a preto sa na rôznych miestach Zeme líši aj magnetická deklinácia, ktorá sa tiež mení.

Údaj o hodnote magnetickej deklinácie nájdete na väčšine kvalitných topografických máp. Aktuálnu deklináciu na konkrétnom mieste a v konkrétnom čase zistíte pomocou kalkulačky NOAA. Po zvolení krajiny a mesta sa vám načíta zemepisná šírka a dĺžka. Potom vyberte dátum a kalkuláciu potvrďte.

Magnetická deklinácia.

Táto informácia pre vás môže byť užitočná napríklad v prípade, keď používate buzolu. Magnetická deklinácia totiž spôsobuje vychýlenie strelky cyklu zo skutočného (geografického) pólu.

2)Čo je magnetar?

Magnetar je neutrónová hviezda s extrémne silným magnetickým poľom, ktorá vzniká pri explóziách veľkých hviezd.

Z dôvodu veľkého tlaku vo vonkajších častiach magnetaru dochádza k „hviezdotraseniu“. Kôra magnetaru sa rozpadá a vznikajú silné emisie vysokoenergetického elektromagnetického žiarenia, najmä röntgenového a gama žiarenia.

Magnetar.

Vyrenderovaný koncept magnetaru so zvýraznenými siločiarami supersilného magnetického poľa. Zdroj: Wikimedia Commons.

3) Co znamenajú termíny magnetik a magnetiká?

Magnetika

Magnetiká sú magnetické, čiže zmagnetizované látky. Keď vložíte látku či teleso do magnetického poľa, vznikne fyzikálny jav – magnetizácia, ktorá sa prejavuje zmenou vlastností danej látky.

Podľa správania látok v magnetickom poli sa magnetiká rozdeľujú na:

a) Paramagnetiká – látky, ktoré vonkajšie magnetické pole zosilňujú a k magnetu sa slabo priťahujú, napríklad platina alebo hliník.

b) Diamagnetiká – materiály, ktoré naopak vonkajšie magnetické pole zoslabujú, a v dôsledku toho sa od magnetu mierne odpudzujú. Napríklad bizmut či zlato.

c)Feromagnetiká – materiály, ktoré sa k magnetu silne priťahujú, napríklad železo, kobalt alebo nikel.

O feromagnetizme sa viac dozviete v článku Ktoré materiály priťahujú magnety.

Výraz „magnetik“ je aj súčasťou názvu:

  • Magnetická stavebnica, ktorá sa skladá z oceľových guľôčok a magnetických tyčí potiahnutých farebným plastom. Stavebnicu zoženiete napríklad na americkom AliExpresse, v našich e-shopoch hľadajte názov Magnastix.

  • České elektronické kapely Magnetik z Pardubíc.

  • Tlačové reklamy z roku 2007 v USA „Got2b Magnetik: Molecules sex“ pre gél na vlasy s feromónom značky got2b Magnetik.

Ktorý z uvedených termínov bol pre vás nový? Napíšte nám na magnetický Facebook. A sledujte ďalej blog Unimagnet, objavte ďalšie zaujímavosti zo sveta magnetov.