Magnetická levitácia.

Zo šiesteho dielu seriálu o magnetizme už viete, či magnet drží pevnejšie na inom magnete alebo oceli, a či magnety slabnú, keď sú dlho pripevnené k feromagnetickému materiálu. Zistite odpovede na ďalšie magnetické otázniky.

1)Prečo sa magnet nezahrieva, keď levituje vo vzduchu?

Počas magnetickej levitácie sa magnet vznáša bez akejkoľvek podpory, len za pomoci magnetického poľa. Magnet levituje, keď sa dva rovnaké póly odpudzujú. Levitujúci magnet je v stálej polohe gravitačného a magnetického poľa, teda nevytvára žiadnu energiu a nezahrieva sa.

Na princípe magnetickej levitácie sa pohybujú aj najrýchlejšie vlaky na svete – Maglev. Magnetický vláčik „Maglev“ si môžete vyrobiť aj doma, stačí vám na to niekoľko neodýmových magnetov, mikrotužkový článok a medený drôt. Pozrite sa na návod v článku.

2) Čo je magneto?

Magneto je generátor elektriny, čiže najjednoduchší alternátor, ktorý využíva na výrobu striedavého prúdu permanentné magnety. Jeho výkon sa však nedá regulovať, napätie sa mení v závislosti od otáčok a zaťaženia zariadenia.

V akých zariadeniach magneto nájdete?

Magneto inštalujú výrobcovia do niektorých systémov spaľovacích motorov na poskytovanie elektrickej energie pre zapaľovacie sviečky. Do motorov ho montujú najmä výrobcovia kosačiek na trávu alebo motorových píl.

3) Na čo je vnútri transformátora ferit? Je to tiež magnet?

Transformátor je elektrické zariadenie, ktoré umožňuje preniesť elektrickú energiu z jedného obvodu do iného pomocou spoločnej elektromagnetickej indukcie. Väčšinou sa používa na prevod striedavého napätia, napríklad z vysokého napätia na nízke alebo pre galvanické oddelenie obvodov.

Vnútri transformátora sú dve cievky, ktoré majú spoločné magnetické pole. Cievky sa navíjajú na jadro vyrobené z magneticky vodivého materiálu – železa či feritu.

Transformátor.

Základný princíp transformátora. Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Pre použitie vo vysokofrekvenčnej oblasti sa jadrá transformátora lisujú z mäkkých feritov, ktoré majú rovnaké vlastnosti ako iné feromagnetické materiály.

Vďaka výrobnému procesu, takzvanému sintrovaniu, majú ferity nízku elektrickú vodivosť. Pri ich použití v jadrách transformátorov tak vznikajú len zanedbateľné straty spôsobené vírivými prúdmi.

Čítajte ďalej o zaujímavostiach zo sveta magnetizmu na blogu Unimagnet.