Magnetická plastelína.

Môže silný neodýmový magnet poškodiť elektrickú batériu? Ako funguje „inteligentná“ magnetická plastelína? Aké rozmery má najmenší permanentný magnet na svete? Zistite odpovede na magnetické otázniky vo štvrtom diele seriálu Magnetické otázniky.

1) Aký má magnet vplyv na elektrickú batériu v jeho blízkosti?

Permanentné magnety umiestnené pri striebro-oxidových článkoch na ne nemajú žiadny vplyv. Striebro-oxidové články nájdete napríklad v podobe gombíkovej batérie v hodinkách, kalkulačke alebo laserovom ukazovadle.

Je však možné, že ak akumulátor obsahuje železo, ako napríklad lítium-železo-fosfátové akumulátory, môže magnet akumulátor ovplyvniť. Tieto lítium-železo-fosfátové akumulátory sa používajú napríklad pre domáce ostrovné fotovoltaické či veterné elektrárne, na montáž do eletromobilov alebo elektrobicyklov.

Pre istotu však batérie a akumulátory radšej ukladajte od silných neodýmových magnetov ďalej.

2) Ako funguje „inteligentná“ magnetická plastelína?

Magnetická plastelína je čierna lesklá hmota. Vyzerá ako mastná, ale na dotyk je suchá a jemne lepkavá. Môžete ju ľahko stláčať, naťahovať, nie je však vhodná na modelovanie. Má totiž menšiu hustotu a nedrží tvar ako klasické plastelíny, ktoré si asi pamätáte z detstva.

Vďaka jej vlastnostiam magnetickú plastelínu ľahko pritiahnete k neodýmovému magnetu. Ak položíte magnet z neodýmu do plastelíny, začne sa hmota deformovať a silný magnet akoby vtiahne do seba.

Po priložení neodýmového magnetu k plastelíne sa plastelína zmagnetizuje. Môžete k nej potom prichytiť aj ľahké kovové predmety, napríklad kovové kancelárske sponky.

Pozrite sa na video, ako magnetická plastelína silný magnet ovplyvňuje:

3) Aké rozmery má najmenší permanentný magnet? Je možné, aby mal priemer napríklad len 50 mikrometrov?

Áno. Existuje permanentný magnet, ktorý má priemer len 50 mikrometrov. Len na spresnenie, jeden mikrometer (μm) je jedna milióntina metra. Ľudský vlas má priemer 40 – 120 mikrometrov.

Sú to napríklad:

  • Magnety v magnetických hlavách moderných harddiskov, ktoré majú len okolo 10 nanometrov. Na predstavu, jeden nanometer (nm) je miliardtina metra. Existujú dokonca aj menšie magnety. Nachádzajú sa napríklad v prírode alebo sú vyrobené v laboratóriách.

  • Ferrofluid. Ferrofluid je ferrokvapalina, ktorá reaguje na magnety. Obsahuje čiastočky magnetitu s veľkosťou okolo 10 nanometrov. Svojou konzistenciou pripomína ortuť, ale nie je toxický.

    Ferrofluid.

  • Magnetotaktické baktérie. Tieto baktérie obsahujú kryštály magnetitu s priemernou veľkosťou 50 –100 nm.

    Magnetotaktická baktéria.

  • Najmenšie pevné magnety sveta vyvinuli vedci z Česka v spolupráci s kolegami zo Singapuru. Magnety obsahujú nanočastice železa, niklu a kobaltu s chemicky upraveným grafenom. Aká je ich veľkosť? Ich rozmery sa pohybujú v nanometroch, čo je približne tisícina hrúbky ľudského vlasu. Magnety sa využívajú v lekárskej diagnostike, elektrotechnike či v biotechnológiách.

Ako vyzerajú najsilnejšie elektromagnety či magnety z neodýmu? Zistite v článku o magnetickej sile magnetov.

Sledujte ďalej blog Unimagnet a odhaľte ďalšie odpovede na otázky zo sveta magnetizmu.