Magnetické pole Zeme.

Ako spolu súvisia magnetické pole a radiácia? Prečo sa magnetický pól pohybuje? Ako funguje magnetický nosič lyží na auto? Zistite odpovede v devätnástom diele magnetických otáznikov.

Z 18. dielu magnetických otáznikov už viete, ako vzniká magnetická búrka a čo je permanentný magnet alebo magnetický moment.

1) Ako spolu súvisia magnetické pole a radiácia?

Magnetické pole Zeme, geomagnetické pole, zasahuje do priestoru až stotisíc kilometrov od našej planéty. Chráni Zem pred nebezpečným kozmickým žiarením, slnečným vetrom a radiáciou.

Občas magnetický štít planéty oslabia mohutné výbuchy plazmy zo slnka, ktoré spôsobia vysoké energetické rádioaktívne žiarenie.

Podľa projektu Swarm Európskej kozmickej agentúry magnetické pole Zeme slabne. Pokiaľ dôjde k narušeniu magnetického štítu, môže dôjsť k výpadkom elektriny, navigačných systémov na celej planéte aj k ohrozeniu životov astronautov vo vesmíre.

2) Prečo sa magnetický pól pohybuje?

Naša planéta je jeden veľký magnet so severným a južným magnetickým pólom.

Poloha severného magnetického pólu sa stále mení a jeho pohyb sa zrýchľuje. Spočiatku predstavovala rýchlosť pohybu pólu asi 15 km za jeden rok, v poslednom čase sa pohyb zrýchlil približne na 50 km za rok. Severný magnetický pól Zeme sa presúva z oblasti kanadskej Arktídy smerom na Sibír. Jeho pohyb sledujú napríklad vedci z americkej vedeckej agentúry NOAA).

A čo je príčinou jeho pohybu? Expert na zemské magnetické pole Phil Livermore tvrdí, že posun pólu ovplyvňujú dve veľké časti magnetického poľa, z ktorých jedno je pod Kanadou a druhé pod Sibírou, a to pod Sibírou je momentálne silnejšie. Iné zdroje zase uvádzajú, že k prepólovaniu dochádza v dôsledku prirodzených zmien v jadre Zeme.

Sťahovanie magnetických pólov.

Posun severného magnetického pólu v rokoch 1831 až 2007. Zdroj: Wikimedia Commons, CC BY 4.0.

3) Ako funguje magnetický nosič lyží na auto?

Magnetický nosič lyží na auto.

Magnetický strešný nosič využijete na prepravu lyží alebo snowboardu. Vďaka magnetu nosič prichytíte k plechovej streche auta. Pred upevnením nosiča však musí byť strecha auta čistá a suchá, čo môže byť v zime problém.

Niektoré modely magnetických držiakov lyží majú poistky – popruh, ktorý sa zavrie do dverí pre prípad, že by sa nosič uvoľnil. Niektoré držiaky majú aj kovový zámok či lanko proti krádeži.

Magnetický držiak lyží zo strechy potom zase odoberiete zatiahnutím za poistku. Rôzne systémy môžu mať upevňovací systém mierne odlišný.

Sledujte ďalšie magnetické zaujímavosti na blogu Unimagnet.