Existuje guma, ktorá reaguje na magnet? Čo sú magnetické indukčné čiary a bipolárny magnet? Nájdite odpovede v sedemnástom diele magnetických otáznikov.
Zo 16. dielu magnetických otáznikov už viete, čo sú ferrimagnetické látky a prečo sa do niektorých magnetických látok pridáva kremík.
1)Existuje guma, ktorá reaguje na magnet?
Existujú gumené magnety aj magnetická guma, ktoré reagujú na magnet. Výrobcovia pridávajú do pružného gumového materiálu, prírodného kaučuku alebo silikónu, feritový prášok. Vďaka tomu je potom materiál magnetický.
Pružné magnety najčastejšie využívajú výrobcovia chladničiek a mraziacich boxov, kde slúžia ako tesnenie. Ďalej sa používajú v propagačných a reklamných predmetoch, v skladovom hospodárstve a mikromotoroch. Sú tiež súčasťou magnetických hračiek. Možno poznáte magnetický sliz ako hračku pre deti.
Na trhu nájdete aj pogumované magnety. Pogumované magnety sú klasické neodýmové magnety potiahnuté tenkou gumovou vrstvou. Gumená vrstva zabráni šmýkaniu a ochráni magnet pred poškriabaním.
2) Čo sú magnetické indukčné čiary?
Magnetické pole je priestor okolo magnetu, v ktorom pôsobí magnetická sila.
Magnetické indukčné čiary znázorňujú magnetické pole okolo magnetu. Ich hustota určuje silu magnetického poľa. Indukčné čiary smerujú od severného k južnému pólu magnetu.
Na zobrazenie indukčných čiar sa používa železný prach (pozri úvodné foto) alebo špeciálna magnetická senzorová fólia, Flux detektor, o ktorej sme písali v článku Senzorová fólia Flux detektor – na čo slúži a ako funguje.
3) Čo je bipolárny magnet?
Existuje niekoľko typov magnetizácie. Jednou z nich je radiálna magnetizácia, ktorá sa ďalej delí na bipolárnu a multipolárnu.
Bipolárny prstencový magnet má jeden magnetický pól na vnútornej stene prstenca a druhý na vonkajšej strane. Radiálne prstence sa využívajú napríklad v strojárenstve, robotike, chirurgii alebo pri riadení technologických procesov.
Pozrite sa na ďalšie zaujímavosti zo sveta magnetov na blogu Unimagnet.