Čo sú ferimagnetické látky? Prečo sa do niektorých magnetických látok pridáva kremík? Môžu byť magnety mäkké a pružné? Odpovede nájdete v 16. diele magnetických otáznikov.
Z 15. dielu magnetických otáznikov už asi viete, či môžu silné magnety ovplyvniť dráhu letiacej guľky, čo sú kravské magnety a na čo sa používajú paletizačné magnety.
1) Čo sú ferimagnetické látky?
Ferimagnetické látky sú zlúčeniny oxidu železitého s oxidmi iných kovov, napríklad mangánu alebo bária.
Ferimagnetiká si udržujú remanentnú, čiže zvyškovú magnetizáciu, aj keď na ne vonkajšie magnetické pole prestane pôsobiť.
Z magneticky tvrdých feritov sa vyrábajú známe feritové magnety. Ferity sú krehké, ale odolné voči korózii, chemikáliám, navyše sú lacnejšie než napríklad neodýmové magnety.
2) Prečo sa do niektorých magnetických látok pridáva kremík?
Kremík je polokovový prvok vyskytujúci sa v zemskej kôre. Je základnou surovinou na výrobu skla, keramických a stavebných materiálov. Používajú ho aj výrobcovia polovodičových súčiastok.
Viete, že kremík sa využíva aj na reguláciu magnetických vlastností magnetických látok? Vďaka kremíkovej prímesi pri feromagnetikách dôjde k zvýšeniu rezistivity, zníženiu magnetických strát, anizotropie a koercitivity. Zvýši sa tiež tvrdosť a krehkosť materiálu.
3) Môžu byť magnety mäkké a pružné?
Magnety sú prirodzene tvrdé, pretože ich v továrni vyrábajú z tvrdých materiálov.
Špecialisti na výrobu gumových tesnení však dokážu magnetické častice pridať do silikónovej gumy, ktorá môže byť vďaka tomu magnetická.
Silikónová guma zostáva elastická a pružná, a to aj pri veľmi nízkych teplotách. To využívajú napríklad výrobcovia chladničiek a mrazničiek, ktorí ju montujú na dvierka. Gumené tesnenie naplnené magnetickými časticami dobre priľne k plochej aj zaoblenej konštrukcii chladničky a vďaka tomu do nej nevniká teplo. Preskúmajte domácnosť, možno gumené magnety objavíte ešte niekde inde.
Sledujte ďalšie magnetické zaujímavosti na blogu Unimagnet.