Perpetuum mobile.

Ako funguje varenie pomocou magnetickej indukcie? Existuje magnet iba s jedným magnetickým pólom? Možno vyrobiť pomocou magnetov perpetuum mobile? Odpovede nájdete v 11. diele magnetických otáznikov.

Z desiateho dielu magnetického seriálu už viete, čo je geomagnetická búrka, ako vzniká a čo môže spôsobiť. Spomenuli sme aj Mendocino motor a skúmali, či je vo vesmíre magnetizmus.

1) Ako funguje varenie pomocou magnetickej indukcie?

Vnútri platničky variča je zabudovaná medená cievka, ktorá napája striedavý elektrický prúd. Meď je dobrým elektrickým vodičom a nedochádza pri nej k veľkým stratám.

Medená cievka vytvára magnetické pole a následne dvoma spôsobmi teplo:

Magnetické pole cievky pôsobí na elektricky vodivé dno varnej nádoby, v ktorej sa indukujú vírivé prúdy. Tie sa vďaka elektrickému odporu varnej nádoby menia na teplo.

Približne 10 % celkového tepla vo varnej nádobe môže vznikať zo strát, ktoré spôsobuje hysteréza feromagnetického materiálu varnej nádoby pri jeho magnetizácii.

Na varnú indukčnú dosku je nutné používať špeciálne nádoby na indukciu z feromagnetického materiálu, spravidla z nehrdzavejúcej ocele.

Indukčný varič.

Indukčný varič.

2) Existuje magnet iba s jedným magnetickým pólom?

Jednopólový magnet neexistuje, teda aspoň na Zemi. Jednopólový magnet ešte nikto v prírode neobjavil. Keď totiž magnet rozrežete, získate dva nové samostatné magnety so severným a južným pólom.

V roku 2014 sa podarilo tímu vedcov z Amherst College v Massachusetts a univerzity v Aalto vo Fínsku vytvoriť v umelom magnetickom poli prototyp jednopólového magnetu. Zistili, že takýto magnet môže existovať vo vesmíre, ale ešte nie je jasné, ako tento objav môže pomôcť nájsť skutočný magnet s jediným magnetickým pólom.

3) Možno vyrobiť pomocou magnetov perpetuum mobile?

Perpetuum mobile (často chybne písané „perpetum mobile“) je stroj, ktorý vykonáva prácu bez vonkajšieho zdroja energie a nikdy sa nezastaví. Jediná dodaná energia je počiatočný impulz, ktorý stroj uvedie do činnosti. Z teoretického hľadiska perpetuum mobile vzniká aj vtedy, keď účinnosť stroja presahuje 100 %.

Perpetuum mobile.

Perpetuum mobile. Zdroj: Wikimedia commons, GregorDS, CC BY-SA 4.0

Od roku 2016 sa stroj typu perpetuum mobile, ktorý funguje na princípe magnetov, snaží vyvinúť írska spoločnosť Steorn. Magnety sa nedotýkajú jednotlivých pohyblivých častí prístroja. Vedci tvrdia, že prístroj s názvom Orba vyrobí viac energie, než koľko jej prijme – údajne až o 400 %.

Akademická verejnosť je však k tomuto objavu skeptická, pretože takýto prístroj by porušoval zákon o zachovaní energie. Vynálezcovia sa však nevzdávajú a naďalej pracujú na vývoji tejto technológie.

Sledujte ďalšie magnetické zaujímavosti na blogu Unimagnet.