Magnetické pole magnetu znázornené železnými pilinami.

Viete, čo je magnetit a kde tento minerál nájdete na Slovensku? Zistite, či magnetická sila magnetov časom zoslabne. A ako funguje magnetické pole? Odhaľte odpovede na magnetické otázniky v druhom diele seriálu.

1) Čo je magnetit?

Magnetit, alebo oxid železnato-železitý, je čierny, kovovo lesklý nerast. Chemický vzorec nerastu je Fe3O4. Magnetit je feromagnetický kameň, ktorý môže byť magnetizovaný a potom sa stáva magnetom.

Magnetit je najstaršou známou látkou, ktorá má magnetické vlastnosti. Prirodne magnetizovaný magnetit sa nazýva Magnetovec.

Slovo magnet zrejme pochádza z gréckeho „magnés“ a spája sa s oblasťou
„Magnésia“ v Grécku. Magnetit pravdepodobne objavili už starí Gréci a Číňania pri prvých skúsenostiach s ťažbou železnej rudy.

Magnetit.

Foto: Magnetit. Autor: Archaeodontosaurus, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Náleziská magnetitu

Na Slovensku sa nenachádzajú ekonomicky významné ložiská magnetitu. Menšie ložiská Klokoč a Trejbolc sa nachádzajú v skarnoch v okolí Vyhní pri Banskej Štiavnici, kde sú viazané na neovulkanity. Ložisko Magnet sa nachádza pri Tisovci a Kokave nad Rimavicou.

Významnými slovenskými lokalitami s výskytom tohto minerálu sú tiež Kohútovo, pri Hodruši-Hámroch, Banská Štiavnica a Breznička (okres Poltár). Drobné výskyty magnetitovo-hematitových metamorfovaných rúd sa nachádzajú aj pri Hýľove na Kojšovskej holi a na Trochanke pri Smolníku v Slovenskom rudohorí. Niekedy sa tiež nachádza ako sprievodný minerál sideritových žíl.

A kde sú náleziská magnetitu vo svete? Nájdete ich napríklad v ruskom meste Magnitogorsk na Urale alebo v severnom Švédsku pri mestách Kiruna a Gällivare.

2) Zoslabne časom magnetická sila magnetov?

Neodýmové magnety si za normálnych okolností udržia magnetizmus takmer natrvalo. Tým sa odlišujú od bežných feritových magnetov, ktoré magnetickú silu časom strácajú. Môže sa však stať, že aj neodýmový magnet v určitých situáciách začne postupne prichádzať o svoj magnetizmus a magneticky slabnúť. Kedy?

  • Ak dlhodobo vystavíte neodýmový magnet teplotám nad 80 stupňov Celzia. Pri vyšších teplotách totiž dochádza k poškodzovaniu kryštalickej mriežky a magnet slabne. Ak hodíte magnet z neodýmu napríklad do ohňa, mal by svoju magnetickú silu stratiť.

  • Ak magnetické pole permanentného magnetu priblížite k inému silnému magnetickému poľu. Sila, ktorá je potrebná na demagnetizáciu magnetu sa nazýva koercitívna sila. Je to schopnosť permanentného magnetu odolávať demagnetizácii voči vonkajšiemu magnetickému poľu. Čím má magnet väčšiu koercitívnu silu, tým lepšie dokáže odolávať demagnetizácii a má menšiu tendenciu slabnúť.

3) Čo spôsobuje, že má magnet magnetické pole?

Magnetické pole je priestor okolo magnetu, v ktorom pôsobia magnetické sily. Vzniká následkom pohybu elektrických nábojov. Magnetické pole vytvára buď permanentný magnet, alebo elektromagnet.

Magnetické pole permanentných magnetov sa vytvára pohybom elektrónov okolo jadra atómu. Permanentné magnety nepotrebujú na vytvorenie magnetického poľa vonkajšie vplyvy.

V prípade elektromagnetov je pohyb elektrónov tvorený elektrickým prúdom. Elektromagnety potrebujú na vytvorenie magnetického poľa elektrický prúd – so zväčšením prúdu sa zväčší aj magnetické pole.

Rozloženie magnetického poľa znázorňujú magnetické indukčné čiary. Indukčné čiary smerujú od severného k južnému magnetickému pólu magnetu. Keď prekryjete napríklad tyčový magnet papierom a posypete ho železnými pilinami, piliny vám ukážu veľkosť a smer siločiar.

Pre vizualizáciu indukčných čiar sa používa špeciálna magnetická senzorová fólia – Flux detektor.

Zaujíma vás svet magnetizmu? Čítajte ďalej blog Unimagnet a odhaľte odpovede na ďalšie magnetické otázniky.