Magnetické mini triky 3.

Ako jednoducho vybrať batérie z diaľkového ovládača? Ako uchytiť káble na pracovnom stole? A ako pomocou kancelárskej sponky zistíte, že je materiál magnetický? Vyrobte si magnetické zlepšováky.

1) Ako vybrať batérie z diaľkového ovládača

Ako vybrať batérie z diaľkového ovládača.

Výmena batérií z diaľkového ovládača môže byť niekedy zložitá. Namiesto prstom alebo nechtom ich jednoducho vyberte tyčovým magnetom. Cvak a je to.

2) Mini držiak káblov na hrane stola

Mini držiak káblov na hrane stola.

Ako mať poruke USB káble a nabíjačky bez toho, aby vám prekážali na pracovnom stole?
Prilepte na hranu stola samolepiace neodýmové kotúče alebo kvádre. K nim potom pricvaknite nabíjacie káble a USB šnúry omotané pružinkou z prepisovačky. Najprv si však overte, či sa pružinka k magnetu priťahuje, niektoré totiž nie sú feromagnetické.

Konce niektorých USB káblov alebo disky v kovovom puzdre stačí magnetom pricvaknúť rovno, držia aj bez pružinky.

3) Ako pomocou kancelárskej sponky overiť magnetizmus

Ako pomocou kancelárskej sponky overiť magnetizmus.

Ako zistiť, že je materiál magnetický? Na meranie intenzity magnetického poľa slúži gaussmeter (teslameter). Na domáce použitie vám postačí obyčajná kancelárska sponka. Sponku pripevnite na niť a zaveste nad predmet.

Ak predmet k sebe sponku priťahuje a sponka sa k nemu prichytí, hustota magnetického toku je najmenej 20 gaussov. Pri hodnote pod 20 gaussov sa kancelárska sponka odpojí a pri hodnote nad 40 gaussov bude pevne držať na mieste. Ak sa sponka odpudzuje, materiál je diamagnetický.

Inšpirujte sa ďalšími magnetickými trikmi na blogu Unimagnet.