Magnetické autíčko.

Ako využiť silné magnety na magnetické pokusy a zlepšováky? Zostrojte si homopolárny motor z tužkovej batérie AA, vyrobte magnetickú autodráhu alebo pricvaknite poznámky na chladničku. Vyskúšajte magnetické mini triky.

1) Zostrojte si homopolárny motor

Máte radi fyzikálne pokusy? Vyrobte si jednoduchý, takzvaný homopolárny motor. Ako na to? Pripravte si medený drôt bez izolácie, tužkovú batériu AA a silný neodýmový magnet.

Na magnet postavte kladným pólom batériu, tužkový článok. Medený drôt vytvarujte do špirály alebo srdca a položte navrch na batériu k zápornému pólu. Aby drôt lepšie držal, pricvaknite k zápornému pólu batérie kovovú podložku.

Drôt začne rotovať okolo batérie. Magnet s batériou vytvára elektromagnetické pole. Pozrite sa na video, ako homopolárny motor funguje.

2) Vyrobte si magnetickú autodráhu

Magnetická autodráha.

Prilepte k podvozku modelu auta neodýmový kotúč a položte na dosku stola.

My sme k Škode Roomster na fotografii prilepili kotúč KT-18-02 a rozhýbali ho pomocou štyroch magnetických kociek KS -10-N cez 2 cm dosku stola.

Namiesto stola môžete použiť drevenú alebo plastovú dosku, ktorú položíte na dve stoličky. Čím hladší povrch, tým sa auto bude pohybovať rýchlejšie.

3) Pripevnite poznámky na chladničku

Poznámky na chladničke.

Neodýmové magnety na chladničku.

Vytvorte si poznámkový blok na chladničku. Pricvaknite na chladničku pomocou neodýmových kociek, tyčových magnetov alebo magnetických figúrok fotky, pohľadnice, účtenky, domáce úlohy, nákupný zoznam alebo zaľúbené odkazy.

Príjemnú zábavu!

Objavte ďalšie triky s magnetmi na blogu Unimagnet.