Magnetické moderné umenie.

Viete, že moderní umelci sa pri výrobe svojich diel inšpirujú aj magnetmi? Zistite, ktorí umelci pri svojej tvorbe využívajú neodýmové magnety a ako takéto umelecké diela vyzerajú. Vybrali sme pre vás pár zaujímavých ukážok magnetických diel. Ako si takúto dekoráciu môžete aj pomocou magnetov vytvoriť? Čítajte v článku.

1 – Tasha Lewis – Magnetické motýle

Umelkyňa Tasha Lewis vytvorila 2000 magnetických motýľov. Pomocou neodýmových magnetov sa motýle dajú ľahko prichytiť k feromagnetickému povrchu. Tasha pre svoj projekt SWARM NYC inštalovala motýle v uliciach New Yorku, Chicaga a Indianapolis.

Tasha Lewis, Swarm NYC.

Tasha Lewis, Swarm NYC

2 – Eske Rex – Proti gravitácii

Kodanský umelec Eske Rex vytvoril dielo, ktoré vyzerá, akoby naň nepôsobila gravitačná sila. Jednoduchý dizajn bez zbytočných prvkov dodáva priestorovosť a divákovi pomáha sústrediť sa len na materiál, z ktorého je magnetické dielo vyrobené.

Measuring Space 06, Eske Rex.

Measuring Space 06, Eske Rex

3 – Bruce Gray – Magnetická socha

Sochár Bruce Grey z Los Angeles zostrojil magnetickú sochu, ktorá má v kruhovom ráme a na koncoch káblov silné neodýmové magnety. Pomocou magnetickej sily zostávajú magnety stále na rovnakom mieste.

Bruceove magnetické plastiky sa objavili aj v sérii filmov Austin Powers.

Suspension, Bruce Gray.

Suspension, Bruce Gray

4 – Sachiko Kodama – Ferrofluidná socha

Magnetické umenie môže vznikať aj s magnetickou kvapalinou ferrofluid, o ktorej sme napísali v článku Ferrofluid – tajomná pohybujúca sa kvapalina.

S ferrofluidom pracuje japonská umelkyňa Sachiko Kodama. Svoj projekt dynamického pohybu kvapalín nazvala „Protrude, Flow“.

Ferrofluidná socha od Sachiko Kodama.

Ferrofluidná socha od Sachiko Kodama, Exhibition at Seikado Gallery (Kyoto)

5 – Magnetic street art

Čo je magnetic street art? Magnetic street art, magnetické pouličné umenie, je umenie v uliciach miest, ktoré využíva silné magnety. Predmety s magnetom umelci upevňujú k feromagnetickému povrchu, napríklad k železným garážovým dverám, stĺpom alebo kovovým plotom.

Výhodou magnetického pouličného umenia je, že sa objekty, ku ktorým sú predmety prichytené, nepoškodia. Okrem toho ich možno ľahko presúvať z miesta na miesto.

Mobilita je súčasťou myšlienky projektu pouličného umelca menom Hego, ktorý na uliciach vešia drevené výrezy vo forme ľudských rúk alebo tvárí. Na zadnej strane dosky je odkaz pre okoloidúcich, že môžu predmety hocikde premiestniť.

Magnetic street art.

Magnetic street art, Hego

Chcete si vyrobiť magnetickú dekoráciu?

Ak máte chuť, vytvorte si podobnú dekoráciu z magnetov. Z preglejky vyrežte ľubovoľný tvar, brúsnym papierom obrúste ostré hrany. Do stredu dosky priskrutkujte neodýmový magnetický úchyt. Prednú stranu preglejky natrite lepidlom a prilepte vytlačený motív. A je to.

Pozrite sa na video, čo sa dá s takou magnetickou pouličnou dekoráciou robiť.

Objavte ďalšie zaujímavosti na blogu Unimagnet.