Ako vyrobiť Magnet art – rám plný pohybujúcich sa magnetov.

„Magnet art“ znamená „magnetické umenie“ alebo „umenie s magnetmi“. V súčasnosti existujú umelci, ktorí vytvárajú svoje diela priamo z magnetov. Môžu to byť abstraktné obrazy, magnetické konštrukcie alebo rám plný malých neodýmových magnetov, ktorých pohyb ovládate silným neodýmom. Ako si taký magnetický rám vyrobiť? Dozviete sa v článku.

Čo na výrobu magnetického rámu „magnet art“ potrebujete?

  • Drevenú dosku s rozmermi 50 × 50 cm, ktorú oblepíte samolepiacou bielou lesklou fóliou alebo tapetou.

  • Priehľadné plastové sklo – plexisklo, s hrúbkou 3 mm a rovnakou veľkosťou ako drevená doska. Tento materiál je oproti sklu ľahší a v prípade rozbitia nevznikajú črepy.

  • Lišty s hrúbkou 3 mm. Vďaka tomu bude medzi drevenou doskou a priehľadným plastom iba 3 mm priestor a magnety, ktoré majú priemer 6 mm, sa nebudú otáčať naopak.

  • Neodýmové magnety – 200 kusov axiálne magnetovaných neodýmových kotúčov KT-06-02-N s priemerom 6 mm a výškou 2 mm, ktoré budú vnútri rámu. Na posúvanie magnetov v ráme použite silný neodýmový magnet KT-45-30-N s priemerom 45 mm a výškou 30 mm. Tento magnet má veľkú magnetickú silou, preto dávajte pri manipulácii pozor. Magnety z neodýmu nepatria do rúk deťom, pretože hrozí pricviknutie prstov.

  • Obojstrannú lepiacu pásku (napríklad od 3M)

Postup výroby magnetického rámu

Začnite zložením rámu. Kvalitnou obojstrannou lepiacou páskou prilepte lišty k plexisklu, na začiatku však len tri lišty, štvrtú vlepíte do rámu až nakoniec. Potom, opäť pomocou obojstrannej lepiacej pásky, pripevnite sklo k drevenej doske potiahnutej fóliou.

Teraz vhoďte do rámu 200 ks malých neodýmových magnetov. Vhadzujte ich pomaly, jeden po druhom a rovnakým magnetickým pólom smerom von. Postup uvidíte vo videu nižšie.

Magnet art – magnetický rám.

Keď budete mať všetky magnetky vnútri, uzavrite hornú časť rámu štvrtou lištou.

Magnet art – magnetický rám.

Ako rám „magnet art“ funguje?

S veľkým neodýmovým magnetom prechádzate po plastovom skle na prednej strane rámu. Vďaka odpudivej magnetickej sile sa magnety vnútri rámu pohybujú rôznymi smermi.

Pozrite sa na video a sledujte, ako silný neodýmový magnet pôsobí na malé magnety vnútri rámu.

Ktoré ďalšie diela je možné v rámci „magnet art“ vytvoriť?

  • Abstraktné obrazy, ktoré vytvoríte s magnetmi a akrylovými farbami. O magnetickom maľovaní budeme písať v niektorom ďalšom článku.

  • Magnetickú loptu, hviezdu, mačku a ďalšie 3D tvary vytvorené z viacerých magnetických stavebníc NeoCube.

  • Umelec Caleb Charland využíva magnety a bežné predmety na tvorbu moderných originálnych diel.

Magnet art.

Objavte ďalšie magnetické nápady na využitie neodymových magnetov na blogu Unimagnet.