Využite neodýmové magnety pri vyberaní kovového odpadu z rieky.

Kanaďanovi Davidovi Elderkinovi sa nepáčil kovový odpad nahádzaný v rieke Fraser. A tak pomocou silných neodýmových magnetov rieku sám vyčistil, vytiahol z nej 272 kg železného šrotu. Zistite, ako sa mu to podarilo.

Kto je David Elderkin?

David je spoluzakladateľ dobrovoľníckej skupiny s názvom „Chilliwack Cleanup“ v Kanade. „Sme skupina občanov, ktorí sa starajú o čistotu prírodných rekreačných oblastí i mesta Chilliwack. Snažíme sa, aby rieka Frazer a jej okolie bolo stále pekné,“ vysvetľuje David.

Ako sa Davidovi podarilo vyčistiť parkovisko na brehu rieky Fraser?

Neodýmový magnet v tvare kotúča vložím do plastového vedra. Ako vedro posúvam po zemi či v koryte rieky, železný odpad magnety priťahujú na dno vedra. Potom vedro s prichyteným odpadom prenesiem nad druhé vedro. Silný magnet vytiahnem hore, a kovový šrot tak spadne dolu do druhého vedra,“ opisuje svoj postup David.

Najťažšou úlohou pre Davida býva naložiť plné vedrá do svojej Hondy Civic a odviezť ich preč. Každé vedro totiž váži asi 25 kg a do auta sa ich zmestí len 5. David železný odpad uskladnil v dome svojich rodičov v Chilliwacku. Potom ho odviezol na recykláciu do miestneho kovošrotu, kde zaň získal neveľkú sumu.

Z čoho je najsilnejší magnet

Neodýmový magnet, presnejšie NdFeB, je vyrobený zo zmesi neodýmu, železa a bóru. Magnety s týmto zložením sú najsilnejšími permanentnými magnetmi na svete. Vďaka ich sile sú magnety obľúbené u „lovcov kovových pokladov“.

Magnety z neodýmu udržia viac ako 1000-násobok vlastnej hmotnosti. Napríklad magnet s priemerom mince disponuje magnetickou silou, ktorá udrží železný predmet s hmotnosťou okolo 10 kg.

Odkiaľ kovové smeti a klince pri rieke pochádzajú?

„Väčšinu kovového odpadu tvoria nelegálne skládky alebo sú to zvyšky spálených stavebných materiálov a paliet. Podľa toho, čo som počul od táborníkov a ďalších ľudí, je podobný problém s kovovým odpadom aj v iných rekreačných oblastiach“ uzatvára David.

Pozrite sa na video priamo z akcie.

Využite silné neodýmové magnety. Sú vhodné na upratovanie domácnosti, dielne i záhrady. Pomocou magnetu z neodýmu ľahko pozbierate skrutky, špendlíky, kľúče či klince z ohniska. Zistite 5 spôsobov ako využiť silné magnety v každodennom živote.

Sledujte ďalej magnetický blog Unimagnet a majte prehľad o ďalších magnetických zaujímavostiach.