Ako farbiť neodýmové magnety.

Je možné farbiť neodýmové magnety? A aký druh farby je vhodný? Prečítajte si, ako magnety pripraviť a zafarbiť, aby farba k povrchu magnetu dobre priľnula. Ovplyvní farba magnetickú silu neodýmového magnetu? Odpoveď nájdete v článku.

Prečo farbiť magnety?

  • Ak potrebujete magnet ochrániť pred nepriazňou počasia.

    Neodýmové magnety sú krehké a ľahko korodujú, preto ich výrobcovia povrchovo upravujú. Najčastejšie používanou povrchovou úpravou je poniklovanie. Poniklovanie však magnety neochráni pred vodou.

  • Ak chcete magnety zamaskovať alebo naopak zvýrazniť.

    Zamaskovanie alebo zvýraznenie magnetov sa môže hodiť napríklad na výstave, veľtrhu, alebo na pracovnej či domácej nástenke.

Ako neodýmové magnety zafarbiť?

1) Na hladkom poniklovanom povrchu neodýmového magnetu drží farba ťažko. Povrch magnetu preto opatrne zdrsnite. Prebrúste ho jemným brúsnym papierom na kov.

2) Dávajte pozor – malé obrúsené čiastočky k sebe magnet stále priťahuje. Nemožno ich opláchnuť vodou ani odstrániť prstami. Ako sa ich zbavíte? Na magnet niekoľkokrát nalepte lepiacu pásku. Prachové častice sa na pásku nalepia.

3) Pred aplikáciou farby magnet dôkladne očistite a odmastite. Povrch magnetu utrite handričkou namočenou v technickom benzíne alebo acetóne. Potom sa už magnetu nedotýkajte. Mastný odtlačok vášho prsta môže spôsobiť, že farba dostatočne nepriľne.

4) Keď bude magnet čistý a suchý, naneste základovú farbu. Použite rýchloschnúcu základovú farbu na kov v spreji. Ak budete permanentný magnet používať vonku, natrite ho farbou, ktorá je aj antikorózna. Overenou a kvalitnou značkou náterových hmôt na kov je napríklad Rust-Oleum.

5) Počkajte, až farba na magnete dôkladne zaschne. Čas schnutia farby nájdete
v návode na použitie farby.

6) Po zaschnutí nastriekajte na magnet vrchnú farbu na kov v požadovanom odtieni. Opäť nechajte vrstvu farby dôkladne zaschnúť.

Upozornenie: S farbou pracujte radšej vonku, prípadne v dobre vetrateľnej miestnosti.

Ovplyvní farba magnetickú silu magnetu?

Vrstva farby nemá zásadný vplyv na magnetickú silu neodýmového magnetu. Závisí od veľkosti magnetu a hrúbky náteru. Ak je magnet malý a vrstva farby hrubá trebárs ako 2 hárky kancelárskeho papiera, môžete pokles magnetickej sily zaznamenať.

Podarilo sa? Pochváľte sa fotografiou, napríklad na našom Facebooku.

Čítajte blog Unimagnet a získajte ďalšie užitočné tipy zo sveta magnetov.