Ako od seba oddeliť neodýmové magnety.

Ak niekedy používate pri majstrovaní magnety, asi viete, ako to bolí, keď vám silné neodýmové magnety pricviknú prst. Ako ich od seba bezpečne oddeliť? V článku nájdete niekoľko užitočných trikov, ako na to.

Neodýmové magnety, čiže NdFeB magnety, udržia viac ako 1000-násobok vlastnej hmotnosti. Napríklad magnet s priemerom mince má magnetickú silu približne 10 kg.

Ak už máte s neodýmovými magnetmi skúsenosť, zrejme viete, aké ťažké je bezpečne oddeliť dva silné magnety. Pripravili sme pre vás niekoľko návodov (podľa veľkosti magnetov).

Malé neodýmové magnety

Malé magnety zvyčajne oddelíte ručne aj bez ďalších pomôcok. Magnet od druhého magnetu oddelíte tak, že naň zatlačíte smerom nabok.

Malý magnet je napríklad 0,5 mm neodýmová kocka KS-05-N alebo neodýmový kotúč KT-06-03-N s priemerom 6 mm a výškou 3 mm.

Neodýmové magnety strednej veľkosti

Oddeliť kotúčový magnet KT-10-05-N s rozmermi 10 × 5 mm a magnetickou silou 2,7 kg v ruke už však môže byť problém. V tom prípade magnety oddeľte o hranu stola – posuňte ich zvisle smerom dole ako vidíte na obrázku. Ale pozor, neodrite stôl. Dobre to ide na laminátovom povrchu s ostrými hranami.

Ako od seba oddeliť neodýmové magnety.

Pre ľahšiu separáciu pri zasielaní magnetov zákazníkom vkladáme medzi väčšie neodýmy, napríklad kotúč KT-25-05-N, plastové dištančné preložky, vďaka ktorým ich od seba ľahko oddelíte.

Kotouč KT-25-05-N.

Neodýmové magnety bez plastovej preložky oddeľte tiež o hranu stola. Magnety držte pevne. Po ich rozpojení ich od seba dostatočne oddiaľte, aby sa zase nespojili a nepricvikli vám prsty. Neodýmové magnety sú krehké, pri väčšom náraze môžu prasknúť alebo sa z nich môže kúsok odštiepiť.

Veľké neodýmové magnety

Oddeliť väčšie silné neodýmové magnety o hranu stola už býva ťažké a nebezpečné. Na ich separáciu použite plastový alebo drevený klin a gumové kladivo. Pôjde vám to ľahšie, ak budete mať asistenta.

Ako od seba oddeliť neodýmové magnety.

Elegantnejšou a bezpečnou metódou je použitie drevenej páky na oddeľovanie silných magnetov, ktorú uvidíte vo videu nižšie. Návod na výrobu drevenej páky nájdete tu.

Medzi veľké magnety patrí napríklad magnetický kotúč KT-25-12-N s rozmermi 25 × 12 mm a magnetickou silou 16 kg, alebo neodýmový kruh KR-25-08-20-N s rozmermi 25 × 20 mm a magnetickou silou 20 kg.

Pri manipulácii s takýmito silnými neodýmami buďte opatrní, môžu vám bolestivo pricviknúť kožu na prstoch.

Extra veľké magnety z neodýmu

Manipulovať napríklad so super silným kvádrovým magnetom KV-40-40-20-N s rozmerom 40 × 40 × 20 mm je náročné a odporúčame to iba skúseným geekom a domácim majstrov.

Pre väčšiu bezpečnosť odporúčame opäť použiť drevený oddeľovač.

Pri oddeľovaní magnetov dávajte pozor!

Neodýmové magnety sú krehké

Neodýmové magnety sú vyrobené z krehkého materiálu. Nie sú také pevné ako oceľ, ale skôr ako keramika. Magnety môžete poškodiť silným tlakom alebo ich vzájomnou zrážkou – prasknú alebo sa dokonca zlomia. To platí pre veľké i malé magnety. Pevnejšie sú napríklad samárium-kobaltové magnety.

Ako bezpečne magnety spojiť? O tom zase niekedy nabudúce.

Tip pre domácich majstrov: Občas je dobré mať niekde náhradný kľúč od domu. Trebárs, keď si zabuchnete dvere a kľúče máte vnútri. Ako však kľúč na tajné miesto pripevniť? Pomôže vám malý, ale silný neodýmový magnet, ktorý do kľúča vmontujete podľa návodu v článku.

Sledujte ďalšie magnetické zaujímavosti na blogu Unimagnet.