Ako určiť póly magnetu kompasom, buzolou aj miskou s vodou.

Ako určiť póly magnetov, keď nemáte po ruke špeciálny detektor alebo smartfón s nainštalovanou aplikáciou? Dá sa to aj inak, napríklad pomocou kompasu alebo misky s vodou. Pozrite sa na možnosti v článku a vyskúšajte.

Ak vyrábate magnetický držiak alebo iné pomôcky so vstavanými magnetmi, je dobré vedieť, kde majú póly. Vďaka tomu ich k sebe správne otočíte a celý držiak s magnetmi bude fungovať lepšie. Ako však póly magnetov určiť?

Použite detektor magnetických pólov alebo smartfón a postup uvedený v článku Ako určiť póly magnetu? Ľahko, pomocou mobilu.

Ak smartfón poruke nemáte, bude stačiť kompas alebo buzola.

Ako kompas reaguje na silný magnet.

Ako určiť póly magnetov pomocou kompasu alebo buzoly

Postup určenia magnetických pólov je jednoduchý. Keď magnet ku kompasu otočíte severným pólom, ukáže strelka kompasu juh. Ak magnet otočíte o 180° a bude ku kompasu alebo buzole smerovať svojím južným pólom, kompas sa tiež otočí o 180° a strelka ukáže na sever.

Silné neodýmové magnety od kompasu radšej držte ďalej, aby nedošlo k jeho zničeniu alebo opačnej magnetizácii.

Ako určiť magnetické póly pomocou kompasu alebo buzoly

A keď nemáte poruke kompas ani buzolu? Bude stačiť miska s vodou a korková tácka alebo napríklad väčšie plastové viečko.

1) Naplňte plastovú, porcelánovú, sklenenú alebo drevenú nekovovú misku vodou.

2) Na hladinu opatrne položte korkovú okrúhlu tácku alebo väčšie, stabilnejšie plastové viečko.

3) Na tácku položte neodýmový magnet. Ak je to valček, môžete ho zafixovať kúskom lepiacej pásky, aby sa z tácky neskotúľal do misky.

4) Teraz zapracujú tajomné siločiary a magnet sa sám natočí severným pólom k severnému magnetickému pólu Zeme. Južný pól magnetu bude smerovať na juh. Funguje teda rovnako ako strelka kompasu.

Ako to, že sa magnet aj s táckou sám natáča? Na vodnej hladine má korková tácka minimálny trecí odpor a magnetická sila magnetu stačí na to, aby ho otočila. To názorne ukazuje, aké je magnetické pole Zeme silné.

Dajte však pozor na to, aby v blízkosti magnetu nebol iný magnet alebo feromagnetická látka, kov, pretože potom by magnet mohol smerovať ku kovu a nie k magnetickému pólu Zeme.

Určiť magnetické póly je možné aj bez vody

Niekedy sa zaobídete aj bez vody. Keď umiestnite magnetický valček alebo napríklad guľu na veľmi hladký a rovný povrch, lakované drevo, hladký plast, môže sa otočiť k severnému pólu aj tak. Magnet však musí mať dostatočnú magnetickú silu, aby prekonal trecí odpor. Ani v tomto prípade nesmie byť v blízkosti iný magnet alebo feromagnetická látka, železo či oceľ.

Sledujte ďalšie magnetické zaujímavosti na blogu Unimagnet.