Ako vyvŕtať otvor v stene pomocou magnetu.

Možno potrebujete prevŕtať stenu v byte, karavane, na lodi alebo inde, ale otvor je na jednej strane až pri podlahe a vŕtačka sa tam nezmestí. Riešenie? Vŕtajte z druhej strany. Ako však otvor presne odmerať a pri vŕtaní neurobiť dieru inde? Pomôže silný neodýmový magnet a trocha železných pilín. Pozrite sa, ako na to.

Najmä staviteľom lodí, obytných nadstavieb, prívesov, sáun, rekreačných chát, obytných buniek, sa občas stáva, že potrebujú vyvŕtať otvor na potrubie, kábel, priechodku na mieste tesne nad podlahou.

To však nie je zvnútra možné, pretože sa vŕtačka tak tesne k podlahe nezmestí. V týchto prípadoch je možnosť vŕtať z druhej strany – zvonka. Lenže ako sa trafiť? Miesto pre otvor si jednoducho namerajte a označte pomocou neodýmového magnetu a železných pilín.

Železné piliny.

Postup a vhodné vybavenie

Budete potrebovať silnú magnetickú príchytku s priehlbinou, ku ktorej priskrutkujte pevné oceľové oko M8 pre lepšiu manipuláciu. Tento neodýmový kruh v puzdre so závitom má magnetickú silu až 87 kg.

Magneticka príchytka s priehlbinou.

Pozrite sa aj na iné kruhy s priehlbinou.

1) Na vnútornej strany lode prívesu, steny alebo drevenej dosky, teda tam, kde chcete otvor vyvŕtať, pritlačte silný neodýmový magnet. Podložte ho kusom dreva alebo tehlou, aby zostal na mieste.

2) Potom na vonkajšej strane, približne na mieste neodýmového magnetu, opatrne na stenu nasypte železné piliny. Pomocou železných pilín zviditeľníte magnetické pole magnetu a určíte tak presné miesto pre vŕtanie.

3) Po prichytení pilín k povrchu miesto označte ceruzkou. Pod pilinami podržte hárok papiera alebo misku, kam piliny spadnú, a na druhej strane zasa magnet od steny zložte.

Teraz už môžete otvor vyvŕtať.

Pri manipulácii so železným prachom a pilinami dávajte pozor

Pri práci s pilinami sa nedotýkajte očí a dajte pozor, aby ste nevdýchli železný prach. Po skončení práce si poriadne umyte ruky.

Ak budú piliny bez nečistôt, môžete ich opätovne použiť. Piliny stačí nasypať späť do pôvodného uzatvárateľného vrecka, v ktorom ich dostanete, alebo napríklad do malej škatuľky.

Stavbu prívesu, obytnej nadstavby alebo chaty už máte hotovú? Občas je dobré mať niekde schovaný náhradný kľúč. Ako však kľúč na tajné miesto pripevniť? Pomôže vám malý, ale silný neodýmový magnet, ktorý do kľúča vmontujete. Inšpirujte sa návodom na výrobu kľúča s ukrytým neodýmovým magnetom.

Zoznámte sa aj s ďalšími magnetickými vychytávkami na blogu Unimagnet.