Magnet fishing: vyťahovanie dopravnej značky na most.

O magnetickom rybolove publikujeme pravidelne. Tentoraz sa pozrieme priamo do terénu. Z rieky sme lovili pomerne veľkú „rybu“ – dopravnú značku aj s ťažkým kovovým stojanom. Podarilo sa? Pozrite sa v článku.

Aký magnet sme použili? Neodýmový magnet na magnetic fishing s dvoma okami F300. Je obojstranný, má magnetickú silu 2 × 310 kg, a ešte na vyťahovanie pevné 30-metrové PES lano s nosnosťou 355 kg. K dispozícii sú však aj oveľa silnejšie magnety i pevnejšie laná.

Pozrite sa: Neodýmové magnety, pevné laná a výbava na magnet fishing

Cieľ misie: Zákaz vjazdu

Dopravná značka „utopená“ v rieke Jizere.

V Česku je asi veľa úsekov ciest, ktoré sú z dôvodu opravy dočasne uzavreté pre automobilovú premávku. Tak ako jeden z mostov cez rieku Jizeru v Libereckom kraji. Chodci aj cyklisti tadiaľ prejdú, autá nie.

Vodiči, ktorí nesledujú dopravné značenie, dôjdu až k mostu. Ďalej už nie. Musia sa otočiť, ísť asi 3 km späť a pokračovať obchádzkou.

Denne sa takých nepozorných vodičov otáča pri moste viacero. Je otázkou, či práve toto bol dôvod, pre ktorý jeden z rozčúlených vodičov hodil pomerne ťažkú dopravnú značku zákazu vjazdu aj so stojanom z mosta do rieky.

Mohli to urobiť aj opilci, ktorí cez most prechádzali z dedinskej zábavy. To je asi pravdepodobnejšia verzia, pretože v hlbinách rieky Jizery skončila aj približne 2-metrová pozinkovaná zábrana. Toto by asi nikto vo dne neurobil.

Značka bola vo vode dosť dlho, stavbári, ktorí rekonštruujú most a okolie, sa do jej výlovu veľmi nehrnuli. Alebo si ju nevšimli. Behom pár týždňoch sa značka začala strácať pod kalnou vodou a riečnymi nánosmi.

Keďže sme práve potrebovali otestovať jeden zo silných magnetov pre lovcov pokladov, bola to skvelá príležitosť pre magnet fishing!

Zbaliť výbavu na magnet fishing a hor sa

Takže zbaliť výbavu na magnetic fishing – silný neodýmový magnet F300 na magnetický „rybolov“, pevné 30-metrové lano, vedro, ochranné rukavice a hurá na to. Na lov sme vyrazili cez víkend ráno, keď majú stavbári voľno.

Prvé, čo je dobré pri magnetickom rybolove urobiť, je uviazať druhý koniec lana napríklad k zábradliu alebo niečomu inému. Keby sa vám lano z rúk vyšmyklo, nezmizne vo vode úplne. A prvý koniec lana, ten musí byť samozrejme pevne uviazaný k oku neodýmového magnetu.

Čítajte: Aké lano a uzly použiť pre magnet fishing

Magnet fishing z mosta

Lov pokladov z rieky – magnet fishing.

Keďže značka zákazu vjazdu motorových vozidiel bola zhruba uprostred rieky, ako ideálny sa javil pokus o jej lov priamo z mosta. Pri lovení z brehu by hrozilo, že sa stojan značky pri vyťahovaní z vody zapichne do dna.

Asi na tretí pokus sa magnet po vhodení do vody po krátkom ťahaní lana pricvakol k značke. Lenže tá je z veľmi tenkého plechu, hoci feromagnetického. Keby bola v rieke len samotná značka, asi by sa to podarilo a z vodných hlbín by sme ju vytiahli celkom ľahko. Lenže celá nosná konštrukcia je pomerne ťažká.

Ťahať všetko za značku sa teda nedalo. Magnet sa na tenkom plechu neudržal. Stačilo však pár ďalších pokusov a ťahanie magnetu po dne, a neodýmový magnet pre lovcov pokladov sa podarilo pricvaknúť priamo k stojanu značky. Magnet sa po ňom síce trochu zošmykol, ale nakoniec to vyzeralo, že drží pevne.

Čítajte tiež: Typy magnetov pre magnetický rybolov

Pozor na vodákov a rybárov!

Jizera je obľúbenou riekou vodákov i rybárov. V lokalite, kde most je, síce nie je veľmi frekventovaný úsek, ale opatrnosť je aj tak na mieste. Keby pri ťahaní z vody značka spadla späť, mohla by niekoho zraniť. Preto sme dávali veľký pozor, aby pod mostom vo vode nikto nebol.

Už stačilo „iba“ značku vytiahnuť hore na most. Tabuľa zákazu vjazdu s konštrukciou je však poriadne hebedo. Hodiť značku so stojanom dole z mosta musela byť celkom fuška, aktérov bolo zrejme viac.

„Ťahaj!“ Pomaly po metroch hore

Vyťahovanie nálezu z vody pri magnetickom rybolove.

Postupne, pekne pomaly, sme po metroch značku ťahali z vody hore na most. Teda ťahal som sám, pretože v tíme sme boli len dvaja, okrem mňa ešte fotografka, ktorá akciu zaznamenávala.

Bez ochranných rukavíc by to určite nešlo, lano sa pri takej záťaži nepríjemne zarezáva do prstov. Trvalo to pár minút a značka bola skoro hore.

Čítajte: Aká výbava je potrebná na magnetický lov?

Vyťahovanie značky z vody pri magnetickom rybolove.

Zostávalo už len niekoľko metrov. Nezaobišlo sa to však bez chvíľky na oddych, pretože potom bolo treba ešte prekonať zábradlie mosta. Niekedy stačí lano prišliapnuť, čo rukám trocha uľaví.

Fotografka medzitým obehla asi 200 metrov, aby sa dostala dole pod most a mohla to fotiť aj zospodu. Urobila pár snímok a ja som už potom úlovok vytiahol hore a nakoniec aj dostal cez zábradlie. Podarilo sa!

Vyťahovanie nálezu z vody pri magnetickom rybolove.

Odtrhnutie magnetu vyžaduje silu. A opatrnosť.

Ako oddeliť silný neodýmový magnet od kovu?

Nakoniec zostávalo ešte neodýmový magnet od vytiahnutého „pokladu“ oddeliť, čo tiež nebolo jednoduché. Ale podarilo sa aj to. Dávajte pri tom radšej pozor na ruky, magnety na magnet fishing majú veľkú silu, hrozí pricviknutie prstov.

Značka, síce trocha pokrčená a špinavá, však slúži ďalej

Na moste chýbal na značku podstavec. Tak sme ju len opreli o betónové zátarasy. Bola síce trocha pokrčená a špinavá od blata, no svoju funkciu mohla plniť ďalej.

Dopravná značka „utopená“ v rieke Jizere.

Keď sme o pár dní išli okolo, značka bola už očistená a upevnená v podstavci. Stavbári si ju asi vzali do parády a dopriali jej trocha hygieny.

Akcia 2: Kovová zábrana – misia neúspešná

Kovová zábrana v rieke. Podarí sa ju pomocou magnetického rybolovu vyloviť?

V rieke bola hodená ešte veľká kovová zábrana s rozmermi asi 2 × 1 meter, oveľa ťažšia ako konštrukcia s dopravnou značkou. Ležala na dne. Asi tiež poslúžila ako zábava okoloidúcich opilcov. Musela to byť poriadna šupa, keď ju z mosta hádzali.

Spustil som teda magnet do rieky znova. Zábranu sa podarilo pricvaknúť takmer hneď, ale pri pokuse o ťah sa magnet od zábrany odtrhol. Problém bol totiž v tom, že zábrana je z rúrkového pozinkovaného plechu a styčná plocha je príliš malá, zaoblená.

Tip: Vyberte si magnet na magnet fishing a pevné lano

Bohužiaľ som so sebou nemal pomocný hák, ktorým by som mohol zábranu zachytiť a ťahať. Ale aj keby som mal, sám by som zábranu na most asi nevytiahol, bola príliš ťažká. Jediným riešením by zrejme bolo pritiahnuť ju pomocou háku a lana k brehu a s niekoľkými pomocníkmi vydolovať von z vody.

Zábrana tak zostala vo vode. Nechali sme ju aspoň na dne postavenú na nohách, aby si o konce nôh, ktoré boli predtým skryté tesne pod hladinou, vodáci nerozpárali kanoe. Takto bola aspoň trocha lepšie vidieť.

Ťahanie veľkej kovovej zábrany z vody – magnetic fishing.

Znova nájdená značka možno spustila pátraciu akciu stavbárov, ktorí okolie mosta rekonštruujú. Možno si všimli, že im chýba ešte zábrana. Možno bol dôvod iný, ale zábrana behom pár dní z rieky zmizla. Asi ju niekto z brehu vytiahol von. Alebo ju možno kapry odviezli do zberného dvora.

Či tak alebo onak, sme radi, že sa pomocou výbavy na magnet fishing podarilo značku z vody vytiahnuť.

Čítajte tiež: Ako loviť z hlbín magnetom?

Pochváľte sa svojimi úlovkami

Čo väčšie sa pomocou silných magnetov podarilo z hlbín vytiahnuť vám? Pochváľte sa svojimi úlovkami na našom magnetickom Facebooku. Radi posunieme ďalej.

Neodýmové magnety na magnet fishing.

Sledujte ďalšie magnetické zaujímavosti a tipy pre magnet fishing na blogu Unimagnet.

/ Značku v rieke objavil a z rieky ťahal priaznivec magnetov, fotograf a copywriter Marián Kábele.