Príbeh Magnesa, objaviteľa magnetov.

Kto našiel v prírode prvý magnet? V minulosti bol magnetizmus opradený mnohými záhadami. Existuje niekoľko legiend, ktoré opisujú objav magnetitu a magnetovca. Podľa Plínia, gréckeho filozofa, bol objaviteľom magnetu bájny pastier Magnes. Ako sa mu to podarilo? Prečítajte si Magnesov príbeh.

Príbeh pastiera Magnesa.

V dávnych časoch žil v Grécku, v regióne Magnesia, pastier Magnes. Jedného dňa sa vydal pre svoje stádo oviec hľadať nové pastviny k hore Ida.

Kým sa ovce pásli, Magnes chodil okolo nich. Zrazu šliapol na čudný kameň a železné klince v jeho sandáloch i okovaná palica sa ku kameňu pritiahli. „Čo sú to za čary?“ pomyslel si. Nikdy nič podobné nevidel. Zvedavosť mu nedala a začal rukami odkrývať nánosy zeminy z tajomnej skaly.

Skala mala čiernu, kovovo lesklú farbu a pri kopaní zeminy sa niekoľko malých kamienkov dokonca prichytilo ​​k jeho sandálom. Boli to kamene, ktoré sú dnes známe ako magnetit. A práve na ne pastier Magnes šliapol.

Príbeh Magnesa, objaviteľa magnetov.

Ilustrácia pastiera Magnesa pochádza z textu z 19. storočia. Zdroj: Wikimedia Commons.

Magnetit však kovy nepriťahuje len tak, musí byť najprv zmagnetizovaný. Zmagnetizovať sa môže umelo pri výrobe, ale môže sa to udiať aj prirodzene, v prírode. V prírode magnetizácia závisí od uloženia ložiska. Magnetit sa nazýva aj magnetovec, tento názov označuje minerálny magnetit. V anglických zdrojoch ho označujú ako „lodestone“.

Viac o Magnesovom príbehu

Prečo pastier našiel čudný kameň pri vrchu Ida? Vrch Ida je posvätné miesto, ktoré je v gréckej mytológii spojené s bohyňou Kybelé. Kybelé vládla nad horami a pôdou, preto podľa legendy Magnes objavil magnetit práve na svahoch vrchu Ida.

Magnesov príbeh sa objavuje aj v ďalších legendách, ale miesto objavu magnetitu a magnetovca je odlišné. Anglické a španielske príbehy opisujú Magnesa ako pastiera z Indie, ktorý pásol svoje stádo oviec v indických železitých horách.

Základ latinského slova pre magnet vznikol z mena pastiera Magnesa, z koreňa slova sú odvodené slová ako magnetit alebo magnetizmus.

Nech už bol magnetizovaný magnetit – magnetovec – objavený v Grécku, v Indii alebo inde, objav prírodných magnetov navždy zmenil svet. Magnety majú dnes široké využitie a patria medzi najpoužívanejšie materiály v technologických inováciách.

Čítajte ďalej o zaujímavostiach zo sveta magnetizmu na blogu Unimagnet.