Používate pri svojom podnikaní magnetické fólie alebo využívate v strojárenstve AlNiCo magnety odolné voči vysokej teplote? Viete, prečo a ako magnetické pásky či AlNiCo magnety remagnetizovať? Pomocou silných neodýmových magnetov.
V článku zistíte, ako na to.
Feritové magnetické pásky a fólie
Magnetická páska je vyrobená zo zmesi feritového prášku vmiešanej do pružnej plastovej fólie. Výrobcovia pásky predávajú v roliach alebo v podobe jednotlivých listov či hárkov.
Kde môžete magnetickú pásku využiť? Magnetické fólie s potlačou a pásky využijete na reklamné účely, napríklad ako firemnú vizitku alebo snímateľnú reklamu na karosérii auta.
Používajú sa však aj v domácnosti. O využití magnetických pások a fólií pri podnikaní sa dozviete viac v článku Magnetické pásky a fólie uľahčujú podnikanie.
Aká je ich magnetická sila?
Magnetická sila fólie je omnoho slabšia ako pri neodýmových magnetoch. Magnety z neodýmu sú približne 10 – 20-krát silnejšie ako magnetická fólia rovnakej veľkosti. Funkčnosť fólií je však dostatočná.
Ale magnetická sila nie je jediné meradlo sily magnetu. Ďalším kritériom je koercitivita magnetu. Koercitivita je schopnosť permanentného magnetu odolávať demagnetizácii externým, ale aj vlastným magnetickým poliam.
Čím vyššia koercitivita je, tým silnejšie magnetické pole je potrebné na pritiahnutie alebo demagnetizáciu. Magnetické pásky a fólie majú nízku koercitivitu, môžete ich preto remagnetizovať silnejšími neodýmovými magnetmi.
Prečo pásky alebo fólie remagentizovat? Ich magnetická sila môže časom slabnúť.
Ako remagnetizovať feritové magnetické pásky a fólie?
Najprv treba vedieť, že feritové pásky sú magnetizované striedavo v niekoľkých smeroch, neodýmové magnety však iba v jednom smere, tak, ako vidíte na obrázkoch nižšie:
neodýmový magnet
magnetická fólia
Zdroj obrázkov: KJMagnetics
Ak by boli pásky zmagnetizované v jednom smere, nemali by žiadnu magnetickú silu. Striedavé pole pri nich vytvára väčšiu magnetickú silu.
Feritové magnetické pásky a fólie je nutné remagnetizovať na základe striedavých magnetických polí. Čítajte, ako na to.
1) Najprv nasaďte na dlhú skrutku niekoľko tenkých neodýmových kruhov. Množstvo magnetov zvoľte podľa veľkosti pásky. 30 kusov by však malo stačiť.
2) Neodýmové kruhy nasadzujte na dlhú skrutku rovnakými pólmi k sebe – severný pól k severnému, južný pól k južnému. Keďže sa magnety navzájom rovnakými pólmi odpudzujú, bude montáž náročnejšia. Na udržanie magnetov spolu použite na konci skrutky kovovú matku.
Magnety poskladané týmto spôsobom vytvárajú pozdĺž svojich okrajov silné striedavé magnetické pole.
3) Až budete mať na skrutke nasadené a k sebe spojené všetky neodýmové kruhy, kotúľajte valec po magnetickom povrchu pásky či fólie.
Pozrite sa na video:
Na čo slúžia AlNiCo magnety?
Pomocou neodýmových magnetov môžete remagnetizovať aj AlNiCo magnety.
AlNiCo magnety sú zliatinou hliníka, niklu a kobaltu. Používajú sa v strojárstve alebo v meracích prístrojoch. Magnety výrobcovia dodávajú napríklad v tvare rôznych úchytov, magnetických tyčí alebo podkov. Možno si ich pamätáte zo školských pokusov.
Ich magnetická sila je porovnateľná so silou magnetov z neodýmu, avšak koercitivitu majú o niečo nižšiu.
Ako remagnetizovať AlNiCo magnety
K severnému pólu AlNiCo magnetu priložte na niekoľko sekúnd severný pól neodýmového tyčového magnetu. To isté urobte pri južnom póle.
Priložením pólu magnetu s vyššou koercitivitou (v tomto prípade neodýmového) k rovnakému pólu magnetu s nižšou koercitivitou (AlNiCo), dôjde pri slabších magnetoch k zmene polarity pólu. Zo severného pólu sa stane južný a z južného severný.
Ak chcete polaritu magnetu vrátiť späť, urobte to isté znova.
Podrobnejší postup uvidíte na tomto videu:
Sledujte ďalej blog Unimagnet a objavte ďalšie magnetické zlepšováky.