Potrebujete ušiť záves a pretiahnuť šnúrku švom? Alebo navliecť cez šev nohavíc či teplákov novú sťahovaciu gumu? Stačí použiť zatvárací špendlík a silný neodýmový magnet. Mrknite sa na návod, ako na to.

Poznáte to, chcete sa obliecť, ale z nohavíc, kraťasov či sukne trčí len jeden koniec šnúrky. To je smola, a ešte dupľom, keď sa ponáhľate. Šijete? Potom zrejme občas potrebujete prevliecť sťahovaciu šnúrku alebo gumu cez lem nohavíc, bundy, batoha, alebo ozvláštniť bytový textil riasením.

Ako pomocou magnetu pretiahnuť špendlík švom. Gumu alebo šnúrku prichytíte k zatváraciemu špendlíku a riasením látky posúvate špendlík švom. To si však žiada trpezlivosť. S malým, ale silným neodýmovým magnetom vám to pôjde lepšie a rýchlejšie.

Aký magnet je na pretiahnutie špendlíka vhodný?

Ideálnym magnetom je napríklad kotúčový magnet KT-20-10-N. Neodýmový magnet má priemer 20 mm a výšku 10 milimetrov, disponuje magnetickou silou 12 kg. Je lepšie zohnať si tento silnejší magnet, aby sa ľahko cez hrubšiu látku k špendlíku prichytil. Väčší magnet sa vám bude aj lepšie držať.

Neodýmový magnet.

Pri tenšej látke vám bude stačiť hoci kotúčový magnet KT-15-08-N.

Ak si magnetov zaobstaráte viac, dajte pozor pri ich spájaní, aby ste sa neporanili. Na spájanie silných neodýmov použite malý drevený klin, ktorý vložte medzi dva magnety a potom ho opatrne vyťahujte, kým sa magnety nespoja.

Ako navliecť gumu pomocou magnetu

1) Pripravte si neodýmový magnet.

2) Gumu či šnúrku prichyťte k zatváraciemu špendlíku nazývanom aj zicherka.

3) Špendlík prestrčte lemom, švom.

4) Kotúčový magnet priložte k látke v mieste špendlíka. Špendlík sa k magnetu cez látku pricvakne.

Ako pomocou magnetu pretiahnuť špendlík švom.

5) Teraz pomaly ťahajte magnet pozdĺž lemu až na jeho koniec. Tak budete posúvať aj špendlík vnútri.

Ako pomocou magnetu pretiahnuť špendlík švom.
Ako pomocou magnetu pretiahnuť špendlík švom.

Na čo sa dá ešte neodýmový magnet využiť?

Silné kotúčové neodýmové magnety použite napríklad:

Pozrite sa na ďalšie magnetické zlepšováky na blogu Unimagnet.