Ako nájsť pomocou magnetu kovový materiál v stene.

Potrebujete na stenu zo sadrokartónu zavesiť obraz, poličku či hornú skrinku kuchynskej linky? Pred vŕtaním a montážou zistite, kde sa v stene nachádzajú sadrokartónové profily, skrutky a ďalší spojovací materiál. Ako? Pomocou neodýmového magnetu. Čítajte návod, ako na to.

Aký neodýmový magnet potrebujete?

Využijete silný neodýmový magnet v tvare kotúča s priemerom 30 mm, výškou 10 mm a magnetickou silou 22 kg.

Postup, ako nájsť v stene skrutky, profily a nosníky

1) Neodýmový magnet zakryte kúskom lepiacej pásky, pretože magnety môžu zanechávať na stene tmavé čiary. Páska zabráni zašpineniu steny a magnet vám po nej bude lepšie kĺzať.

2) Pomaly posúvajte magnet po povrchu steny. Len čo sa magnet dostane do blízkosti oceľovej skrutky, skrutky alebo výstužného profilu za sadrokartónovou doskou, zastaví sa. Feromagnetický kov ho bude priťahovať.

3) Miesto, kde sa magnet zastavil, si označte ceruzkou. Ak máte magnetov na hľadanie viac, nechajte ich namiesto značenia ceruzkou pricvaknuté na stene. Neodýmové magnety potom využite napríklad na výrobu magnetickej misky do dielne.

Postupujte rovnakým spôsobom, až kým v stenách, nenájdete všetok feromagnetický kovový materiál.

Tip na urýchlenie práce

Spojovacie skrutky montéri spravidla montujú v rovnakom odstupe – s rozstupom 20 – 25 cm. Keď nájdete na stene prvé dve skrutky, tie ďalšie budú pravdepodobne v rovnakej vzdialenosti v rade od nich.

Montáž sadrokartónu.

S neodýmovými magnetmi si uľahčíte hľadanie skrytých oceľových výstužných profilov v sadrokartónových konštrukciách, ľahko nájdete oceľové skrutky aj ďalší feromagnetický spojovací materiál.

Pozrite sa na video, ako hľadanie kovov prebieha v praxi.

Pozor. Neodýmové magnety nepatria do rúk deťom, majú veľkú magnetickú silu. Pri nesprávnom použití hrozia úrazy, najmä poranenie prstov.

Čítajte ďalej blog Unimagnet a získajte ďalšie tipy pre firmy či domácich majstrov.